Zenés színház

Próbaházasság Figaróéknál

2012.03.03. 07:39
Ajánlom
Hogyan jön létre egy előadás? Milyen szakaszokból áll a próbafolyamat? A bemutató után hogyan, miért kerülnek újra próbaszituációba a fellépők? A Magyar Állami Operaházban készített KISFILMünkből mindez kiderül.

Kedves Olvasó, mielőtt betekintenénk a kulisszák mögé, néhány lexikonszócikk segítségével először gyorsan foglaljuk össze a próbafolyamatot, listázzuk annak állomásait!

Olvasópróba: a bemutatásra kerülő és már kiosztott darab első próbája, melyen a rendező, esetleg a szerző felolvassa, vagy a szereplők szerepeik szerint felolvassák a már meghúzott szöveget, és a rendező ismerteti elképzeléseit a leendő előadásról. Zenés darab esetén a karmester vagy a korrepetitor zongorán bejátssza az előadás zenei anyagát. Az olvasópróba a darab egészének megismerését szolgálja.

Rendelkezőpróba: próbafolyamat első szakasza az olvasópróba után, amikor a rendező jelenetről jelenetre, szituációról szituációra beállítja a színpadi mozgásokat, a szövegmondás és a színészi játék egyes elemeit. A szereplők a súgó segítségével mondják a szöveget. A segédrendező vagy a játékmester, valamint az ügyelő bejegyzi a rendező- és ügyelőpéldányba a rendezői utasításkokat.

Emlékpróba: a próbafolyamatnak a rendelkezőpróbák után következő időszaka, melyben a színészek jelenetenként, majd felvonásonként rögzítik és begyakorolják a szöveget és az ahhoz kapcsolódó színpadi mozgást. A rendező irányításával kialakítják az előadás ritmusát, az összjáték gördülékenységét.

Főpróba: a próbafolyamat utolsó szakasza, melyben a színészek és a színház technikai személyzete előadásszerűen, folyamatosan, jelmezben és maszkban, teljes díszlettel, bútorokkal, kellékekkel, világítással, hangeffektusokkal játssza el a színjátékot. A próba végén a rendező értékel, esetleg javít. A főpróbaidőszakot a házi, majd a meghívott közönség előtti nyilvános főpróba zárja le, utána a bemutató előadás következik.

Premier/bemutató: valamely színpadi mű első nyilvános előadása; az adott rendezésnek egy színházon belüli első előadása. Ősbemutató az új színpadi mű legelső előadása. Magyarországi bemutató a nem magyar nyelven íródott színpadi mű első hazai előadása. Világbemutatónak is nevezik, ha a szerző műve először kerül színre.

Felújítópróba: a korábban már játszott színpadi mű felújítása, melyeken a régebbi szereplők és a műszaki személyzet az eredeti rendezőpéldány alapján felfrissítik, az új szereplők pedig betanulják az előadást.

Az előadásnak ez utóbbi szakaszába pillanthatnak be a Magyar Állami Operaházban készült videónkon: a Figaro házassága január-februárban parádés szereposztásban szerepelt műsoron - reméljük, sokan látták -, kameránkkal egy átlagos lucskos-havas téli hétköznap próbáján igyekeztünk megtudni a kulisszatitkokat a grófnőt alakító - új beálló - Rost Andreától, az előadást vezénylő Kovács Jánostól és Merczel Mária játékmestertől, aki Galgóczy Judit 1998-ban bemutatott rendezésének felújítását felügyelte.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Bálint András: „Az elmúláshoz való viszonyomat próbálom megélni Kosztolányi segítségével”

A Radnóti Színház Keres Emil Próbatermében látható a Kosztolányi, Bálint András legújabb estje. A Kossuth-díjas művész nem először bújik a magyar irodalom fontos alakjainak bőrébe – erről is kérdeztük.
Zenés színház

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Klasszikus

A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.
Plusz

Az etnográfia atyamestere – Herman Ottó-kiállítást rendez a Néprajzi Múzeum az Országgyűlési Múzeummal együttműködésben

Herman Ottó születésének százkilencvenedik, halálának száztizedik évfordulója alkalmából „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” címmel nyílik meg decemberben a Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum új kiállítása.
Klasszikus

Bogányi Gergely: „Bátran feszegethettem a fagott határait”

Az Erdődy Kamarazenekar jubileumi koncertjének szólistája Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja, akivel egy vidám Chopin-darabról, nagy intenzitású fagottversenyéről és az Egység imájának ősbemutatójáról is beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Zenés színház ajánló

Karácsonyi dalokra épülő előadást mutat be az OPERA Gyermekkara

A szentestéhez kapcsolódó népdalokat, népszokásokat dolgoz fel a Magyar Állami Operaház Magyar karácsony című előadása, amit Ádám Jenő azonos című darabja nyomán, Kocsár Miklós rokon műveivel kiegészítve tűz műsorára az OPERA Gyermekkara és Zenekara.
Zenés színház interjú

A férfivá válás küzdelmei – Bartus Berci a Hamupipőke Hercegéről

Bartus Berci a közelmúltban debütált élete első nagyszínházi főszerepében: a Hamupipőke című új bemutató Hercegeként lépett a közönség elé a Budapesti Operettszínházban. A fiatal művésszel célokról, mesterekről, szakmai tapasztalatszerzésről beszélgettünk.
Zenés színház lapszemle

Az opera akkor lesz a népé, ha valaki finanszírozza – Kovalik Balázs és Márton Dávid a műfaj helyzetéről

Hosszú beszélgetést közölt a Színház folyóirat két jelentős, külföldön működő magyar operarendezővel, Kovalik Balázzsal és Márton Dáviddal. A két művész körüljárta a műfaj népszerűségének, társadalmi helyzetének kérdéseit. Lapszemle.
Zenés színház ajánló

Éltek-e még régi lányok? – Cseh Tamás és Bereményi Géza dalaira épülő zenés esttel készül a Thália

Zenés produkcióval bővül a Thália Színház repertoárja 2025 januárjában: érkezik a Fehér Babák, egy élő zenekar által kísért színházi est Cseh Tamás zeneszerző és Bereményi Géza költő dalaival.