Kedves Olvasó, mielőtt betekintenénk a kulisszák mögé, néhány lexikonszócikk segítségével először gyorsan foglaljuk össze a próbafolyamatot, listázzuk annak állomásait!
Olvasópróba: a bemutatásra kerülő és már kiosztott darab első próbája, melyen a rendező, esetleg a szerző felolvassa, vagy a szereplők szerepeik szerint felolvassák a már meghúzott szöveget, és a rendező ismerteti elképzeléseit a leendő előadásról. Zenés darab esetén a karmester vagy a korrepetitor zongorán bejátssza az előadás zenei anyagát. Az olvasópróba a darab egészének megismerését szolgálja.
Rendelkezőpróba: próbafolyamat első szakasza az olvasópróba után, amikor a rendező jelenetről jelenetre, szituációról szituációra beállítja a színpadi mozgásokat, a szövegmondás és a színészi játék egyes elemeit. A szereplők a súgó segítségével mondják a szöveget. A segédrendező vagy a játékmester, valamint az ügyelő bejegyzi a rendező- és ügyelőpéldányba a rendezői utasításkokat.
Emlékpróba: a próbafolyamatnak a rendelkezőpróbák után következő időszaka, melyben a színészek jelenetenként, majd felvonásonként rögzítik és begyakorolják a szöveget és az ahhoz kapcsolódó színpadi mozgást. A rendező irányításával kialakítják az előadás ritmusát, az összjáték gördülékenységét.
Főpróba: a próbafolyamat utolsó szakasza, melyben a színészek és a színház technikai személyzete előadásszerűen, folyamatosan, jelmezben és maszkban, teljes díszlettel, bútorokkal, kellékekkel, világítással, hangeffektusokkal játssza el a színjátékot. A próba végén a rendező értékel, esetleg javít. A főpróbaidőszakot a házi, majd a meghívott közönség előtti nyilvános főpróba zárja le, utána a bemutató előadás következik.
Premier/bemutató: valamely színpadi mű első nyilvános előadása; az adott rendezésnek egy színházon belüli első előadása. Ősbemutató az új színpadi mű legelső előadása. Magyarországi bemutató a nem magyar nyelven íródott színpadi mű első hazai előadása. Világbemutatónak is nevezik, ha a szerző műve először kerül színre.
Felújítópróba: a korábban már játszott színpadi mű felújítása, melyeken a régebbi szereplők és a műszaki személyzet az eredeti rendezőpéldány alapján felfrissítik, az új szereplők pedig betanulják az előadást.
Az előadásnak ez utóbbi szakaszába pillanthatnak be a Magyar Állami Operaházban készült videónkon: a Figaro házassága január-februárban parádés szereposztásban szerepelt műsoron - reméljük, sokan látták -, kameránkkal egy átlagos lucskos-havas téli hétköznap próbáján igyekeztünk megtudni a kulisszatitkokat a grófnőt alakító - új beálló - Rost Andreától, az előadást vezénylő Kovács Jánostól és Merczel Mária játékmestertől, aki Galgóczy Judit 1998-ban bemutatott rendezésének felújítását felügyelte.