Politikai thriller, szerelmi tragédia, történelmi dráma:
a Tosca mindenki számára hordozhat valami izgalmat,
amit Puccini érzelmekben egyedülállóan gazdag, népszerű részletekkel teli muzsikája tesz teljessé. A szerző egyik legbrutálisabb operája a főszereplők mindegyikét elemészti, legyen szó az elnyomás ellen küzdő festőről, Cavaradossiról, a boldogságot kereső operaénekesről, Toscáról, kettejük szerelméről és az útjukban álló gátlástalan rendőrfőnök Scarpia báróról. Nem csoda, hogy hármójuk megrázó erejű kamaradrámája azokat is meg tudja szólítani, aki egyébként idegenkednek az opera műfajától.
A bigott Scarpia által képviselt rendszer ritkán hangsúlyozott, mégis fajsúlyos eleme a vallásellenesség is, ami közrejátszott abban, hogy
Ókovács Szilveszter új rendezésében a történetet az 1950-es évek Budapestjére helyezte át,
és az első felvonás szimbolikus helyszíne a később felrobbantott Regnum Marianum-templom. A vetítésekkel tarkított látványvilágot Lisztopád Krisztina tervezte, akivel a rendező már a nagy sikerű Hunyadi László produkcióján is közösen dolgozott.
Puccini méltán egyik ismertebb alkotását az OPERA legjobb erőit felvonultatva, kettős szereposztásban tűzi műsorára. A premieren a címszerepet Boros Csilla énekli, mellette Toscaként Ádám Zsuzsanna debütál. Cavaradossi szerepét Fekete Attila és Pataki Adorján, Scarpiát Kálmán Péter és Kálmándy Mihály formálja meg, míg a karakterszerepeket is olyan kiváló előadók interpretációjában hallhatja a közönség, mint Gábor Géza és Kovács István (Angelotti), Szvétek László és Kiss András (Sekrestyés), Kiss Tivadar (Spoletta) és Káldi Kiss András (Sciarrone/Börtönőr).
Tosca
Magyar Állami Operaház
Bemutató: 2022. szeptember 24.
Bővebb információ és jegyvásárlás ide kattintva.
Támogatott tartalom.
Fejléckép: A Tosca plakátja (Forrás: Magyar Állami Operaház)