Zenés színház

Rost Andrea az otthonában fogadja a Pető-módszert alkalmazó országok nagyköveteit

2018.08.21. 14:15
Ajánlom
A világszerte alkalmazott, hungarikummá nyilvánított Pető-módszerért dolgozik az intézet jószolgálati nagykövete, Rost Andrea. Az énekesnő szeretné, ha a zenei képzés még eredményesebben járulna hozzá a sérült gyerekek testi és szellemi fejlődéséhez.

A magyar szellemi hungarikummá nyilvánított, Magyar Örökség díjas Pető módszer a világ szinte minden pontján ismert és elismert. A Pető András orvos professzor módszerének kidolgozásával reményt és utat adott az idegrendszer sérülése következtében eltérő fejlődést mutató gyermekek és felnőttek számára. A holisztikus megközelítés az egyén teljes életének segítésével végzi a fejlesztést, így Rost Andrea világhírű szoprán, a Pető András Kar jószolgálati nagyköveteként missziónak tekinti, hogy a zenei képzés, az együtt zenélés öröme a módszer komplexitását elősegítse, s ezzel is növelhető legyen a gyermekek motivációja, aktivitása, teljesítőképessége.

Ma már a világ különböző pontjain adaptálják a módszert, rehabilitációs és pedagógiai centrumokban alkalmazzák,

ahol a fejlesztést speciális pedagógus végzettségű szakemberek, a konduktorok végzik. Az érdeklődő országok között elsőként volt Anglia, Ausztrália, Ausztria és Japán. A Pető András Kar (PAK) első nemzetközi képzése 1978-ban tartották, Japánból érkezett 15 szakember, hogy hat hónapon keresztül megismerkedjen a Pető módszerrel. A hatékonyság érdekében hat, a mozgásában eltérő fejlődésű központi idegrendszeri sérült gyermek is velük érkezett. Az eredmény mindenki számára hatalmas meglepetést hozott, Japánban Hokkaidó szigetén, azóta is működik egy konduktív centrum, egy konduktor végzettségű szakember irányításával, akinek munkáját a PAK rendszeres szupervízióval segíti.

rostandreapeto-130236.jpg

Rost Andrea a Pető Intézet tanulóival

Rost Andrea 2017 novembere óta a Pető Intézet jószolgálati nagykövete. Kinevezéséről, céljairól itt írtunk.

A PAK nemzetközi képzései és együttműködése a világ legalább 21 országával igen sokoldalú: tájékoztató előadások, tanulmányutak, konduktív fejlesztési projektek, kurzusok, szupervízió. Európával, Amerikával, Ázsiávak, Afrikával egyaránt élő kapcsolata van az intézménynek. Rost Andrea világhírű szoprán otthonába invitálja és házikoncertet ad azon országok nagyköveteinek, akik hazájában alkalmazzák a Pető pedagógiai módszert. A fogadás célja, hogy további együttműködések ösztönözése, melyeknek a tehetséggondozás zenei képzése is része lehet.

Rost Andrea elmondta: „Az együttműködések fejlesztése, az új kapcsolatok kialakítása mindannyiunk közös érdeke, hiszen a világban rengeteg olyan gyermek vár segítségre, akik életében a Pető Módszer jelentős javulást eredményezne.

Ahogy egy társadalom a gyermekeket segíti, az nem csak  a törődés fokát jelzi, hanem a társadalom jövő iránti elkötelezettségét is tükrözi.”

Egy korábbi kiállítás kapcsán Rost Andreával arról beszélgettünk, hogy mit jelent számára a „petős” gyerekekkel lenni.

Sokszor kérdezik, hogy nekem mi a hobbim. Ez a „hobbim”. Persze ez nem csupán hobbi, hanem egy feladat. Talán ide érkeztem most el az életemben, hogy nagyon szeretnék valamit adni azzal, ami a hivatásom

– mondta az énekesnő. A teljes interjút itt olvashatja el.

Rost Andrea: Szívesebben tanítok népdalt a gyerekeknek

Kapcsolódó

Rost Andrea: Szívesebben tanítok népdalt a gyerekeknek

Az operaénekesnő szeretné, ha a fiatalok megtalálnák az örömöt az éneklésben, és a nagy színpadi fellépések helyett egyre szívesebben tanítja őket a zenére.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Prima Primissima Díjat kapott Tarr Béla, Gőz László és Sapszon Ferenc

Tíz kategóriában vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában tartott gálaesten. 
Könyv

Megvannak a 2023-as Déry-díj nyertesei

Ladik Katalin, Mohácsi István, Mohácsi János, Nagy Gabriella és Ilma Rakusa vehetik át a magyar irodalom egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező elismerését.
Klasszikus

„Nagyon boldoggá tesz, ha én vezethetek el valakit a dalokhoz” – interjú Helmut Deutschcsal

Helmut Deutsch zongorakísérőként nem csupán kevesekhez fogható népszerűségre tett szert szakmájában, de tanárként is rendkívüli énekesnagyságokat vezetett el a dalműfajhoz. A művész nemrég Piotr Beczałával adott szláv estet az Operaházban.
Klasszikus

Karácsonyi ráadáskoncertet is ad a Concerto Budapest a hagyományos adventi ajándékkoncertek mellett

Koncertekkel ajándékozza meg a zeneszeretőket az adventi időszakban a Concerto Budapest. A kórházi kezelés idején családjukat nélkülözni kényszerülő betegekhez, idősekhez idén is kamaraprodukciókkal látogatnak el a zenekar tagjai.
Klasszikus

Dél-Afrikában rendezett kortárs fesztiválon szerepel az UMZE

Az új és legújabb zenére specializálódott együttes a Nemzetközi Kortárszenei Társaság éves fesztiválján működik közre, Johannesburgban és Fokvárosban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

Negyven százalékkal csökkenti kórusa létszámát a Bayreuthi Ünnepi Játékok

A neves Wagner-fesztivál anyagi nehézségekkel indokolta, hogy százharmincnégy fős énekkarát mindössze nyolcvan főre csökkenti. A Német Opera- és Táncegyüttesek Szövetsége azt javasolta az Ünnepi Játékok vezetőségének, fontolják meg a döntést.
Zenés színház ajánló

Eötvös Péter-ősbemutatóra készül az Opera

A zeneszerző Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című regényéből írt Valuska címmel operát, amelyet december 2-án mutat be a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház kritika

A nevetés védelme – Ligeti-bemutató Bécsben

A Ligeti-évforduló alkalmából újabb darabbal gyarapodott a magyar művek (egyébként nem túl nagy) száma a nemzetközi operarepertoáron. A Le Grand Macabre november 17-i előadásán jártunk.
Zenés színház interjú

„A művészet mindig arra késztet, hogy változtassunk a nézőpontunkon” – interjú Stefan Herheim operarendezővel

Stefan Herheim, napjaink egyik legelismertebb rendezője, az elmúlt évad óta Bécs „második operaházának” a MusikTheater an der Wiennek az igazgatója. Händel Theodorájából kiindulva vallásról, intézményesülésről és az operai önreflexióról beszélgettünk vele.
Zenés színház kritika

Megváltástörténet a kávézóban – Händel Theodorája a MusikTheater an der Wienben

Öt ember egy kávéházban – öt történet arról, mi történhet, ha az embert megérinti a természetfeletti. Händel Theodorája nem is játszódhatott volna térben és időben közelebb a közönségéhez, mint ahogyan a bécsi MusikTheater an der Wienben színre kerül.