Zenés színház

Rost Andrea és Fischer Ádám Brüsszelben

2012.12.18. 12:30
Ajánlom
Ifjabb Johann Strauss A denevér című klasszikus operettje magyar közreműködőkkel kerül színre december 19-én a La Monnaie-ben.

Rost Andrea a darab női főszerepét énekli, s az előadást vezénylő Fischer Ádám mellett a betanító karmester is magyar, Bartal László. A világhírű szoprán nem először személyesíti meg a bécsi dámát, aki a darabban Orlovszki herceg álarcos báljára egy magyar grófnő jelmezébe öltözik. Münchenben és Chicagóban is énekelte Rosalindát, december 31-én pedig Tokióban egy olyan esten lép fel, amelyen A denevér slágerszámai mellett népszerű Lehár-dallamokat is előad a Bécsi Volksoperrel, Guido Mancusi vezényletével. (Kapcsolódó hír, hogy Rost Andrea máris felfüggesztette a Magyar Művészeti Akadémiában hétvégén megkapott levelező tagságát.)

A brüsszeli produkció Fischer Ádám javaslatára került a La Monnaie repertoárjába, a karmester - a sajtóvisszhangok alapján - sikeres Traviata-premiert vezényelt december elején. Ebben először dolgozott a modern német rendezői színház egyik jelentős alakjával, Andrea Breth-tel.  "A denevér népszerűsége a keletkezése óta eltelt csaknem 140 óta semmit sem vesztett - legalábbis Közép-Európában, hiszen bécsi operett. De a történet szerintem az általunk kitalált 'brüsszelesített' változatban is érdekes lesz" - mondta el Fischer Ádám. Hozzátette, nem feltétlenül ért egyet az új dialógus minden részletével, amely a rendező, Guy Joosten munkája, és olyannyira aktualizál, hogy utal arra híresztelésre, amely szerint Gérard Depardieu Belgiumba menekítette a francia adóhatóság elől a vagyonát. 

Rost Andreától további részleteket is megtudtunk a rendezésről: "Frosch, a börtönőr végig követi a darabot, nemcsak kommentálva az eseményeket, hanem utalva a vezetésre és a botrányos előadásokra is. A zenekar a színpadon játszik, az énekesek a lefedett zenekari árok felett 'lézetnek', egész közel a nézőkhöz. A rendezői gondolat az, hogy a hétköznapokból a kivételes pillanatokba vágyunk, jelen esetben a színpadra. Érdekes, szokatlan térbeli helyzetbe kerültünk mi, énekesek. Egyébként a rendező nem nyúlt bele a darabba, nincsenek kosztümök, a saját ruháinkban játszunk."

"A zene természetesen érintetlen marad - hangsúlyozta a karmester. - Én inkább azért vélem örökérvényűnek A denevért, mert Froscht, a börtönőrt kivéve valamennyi szereplő menekül az unalmas hétköznapok elől, ha csak egy részeg, pezsgős éjszakára is. Az álomvilág, a képzelgés szépíti meg szürkeséget, és ezzel más szerzők művei is foglalkoznak, Mozart például a Cosi fan tuttéban, Shakespeare A szentivánéji álomban." Froscht Georg Nigl alakítja, akinek ugyancsak van magyar vonatkozása, bár Bécsben született. Münchenben a Bajor Állami Operában ő játszotta Lucifert Eötvös Péter Az ördög tragédiája című operájának ősbemutatóján. Dietrich Henschel lesz Eisenstein, Pavol Breslik pedig Alfréd.

A denevért a Magyar Állami Operaház is műsorra tűzi az év végén, Rosalinda szerepét az Andrássy úton Rőser Orsolya és Kolonits Klára éneklik majd.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Klasszikus

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.
Könyv

Han Kang kapta a 2024-es irodalmi Nobel-díjat

A dél-koreai szerző december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján veheti át a világ legrangosabb irodalmi kitüntetését intenzív és költői nyelvezetéért, amellyel megújította a kortárs prózát. 

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Stéger Ferenc életét bemutató kiállítás nyílik Szentendrén

A szentendrei születésű világhírű tenor énekes, Stéger Ferenc születésének bicentenáriuma alkalmából nyílik kiállítás a Ferenczy Múzeumban, október 24-én. Az ünnepelt operaénekes bejárta egész Európát, 1846–1874 között közel ötven városban megfordult.
Zenés színház interjú

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Zenés színház ajánló

Sztárénekeseket hoz Budapestre a húszéves Georg Solti Akadémia

Az elismert olaszországi bel canto nyári akadémia jelentős nemzetközi karriert építő egykori növendékei közül Aigul Akhmetshina, Freddie De Tommaso, Hera Hyesang Park és Paul Grant lép fel október 20-án a Magyar Állami Operaházban.
Zenés színház hír

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Zenés színház interjú

Vágó Zsuzsi: „Az egész nézőteret be kell kebeleznem”

Vágó Zsuzsi eljátszotta a musicalirodalom legnagyobb hősnőit, köztük Júliát és Scarlett O’Harát, a Miss Saigon Kimjét, az Abigél Vitay Georgináját és a Rebecca Énjét. Ikerlányai születése után idén tavasszal, a Carmen Jósnőjeként tért vissza a Budapesti Operettszínházba.