Zenés színház

Sondheim kutatható

2011.08.20. 13:02
Ajánlom
A milwakuee-i Marquette University kutatócentrumot hoz létre, ahol Stephen Sondheim munkásságában mélyülhetnek el az érdeklődők.

A Kongresszusi Könyvtár után a Paul Salsini által adományozott anyag a legnagyobb Sondheim-gyűjtemény. Az újságíró, aki az 1994-ben alapított The Sondheim Review című lapot tíz évig szerkesztette, az elmúlt negyven évben számos könyvet, újságcikket - kritikát, interjút, híreket -, kottát, CD-t, DVD-t, posztert és egyéb emléktárgyat gyűjtött össze, és ezt a kollekciót adományozta egykori iskolájának. Az anyagban megtalálható Stephen Sondheim kéttucat musicaljének és filmjének mintegy hatszáz színlapja színlapjai, négyszáznál is több hangfelvétel, kétszáz videó és körülbelül száz CD, amelyeket nagyjából ötven személyes, Sondheim által Salsininek címzett levél egészít ki és tesz felbecsülhetetlen értékűvé. A levelek az 1994 és 2004 közötti időszakból származnak, és leggyakrabban a megjelent cikkeket kommentálják.

Stephen Sondheim, az "amerikai musical pápája" 2010-ben ünnepelte nyolcvanadik születésnapját. Ebből az alkalomból az ő nevére keresztelték át a New York-i Henry Miller Theatre-t, és mind a Broadway-n, mind a West Enden több előadóesten ünnepelték. Stephen Sondheim librettistaként Leonard Bernstein oldalán lett világhírű a West Side Storyval. Azóta közel kéttucatnyi zenés darabot komponált, magyar színpadokon azonban nem túl sikeres: 2005-ben Marosvásárhelyen játszották a Hallottátok, mi esett meg útban a Fórum felé?! című a darabot, előtte az 1999/2000 évadban Kaposváron a Sweeney Toddot. A londoni borbély története Nyakfelmetsző címmel horrormusicalként, sőt horroroperaként 1992-ben az Erkel Színházban megbukott, a kaposvári előadás azonban Ascher Tamás rendezésében az Országos Színházi Találkozón és a kritikusok körében is számos díjat szerzett. Az Ingmar Bergman-film alapján készült Little Night Music magyarul Egy nyári éj mosolya címmel eleddig két kevéssé érdekes előadásban került színpadra, a Trevor Nunn rendezte, a világ mindkét zenés színházi fővárosában nagy sikert aratott produkció replica változata a Centrál Színház nyári keszthelyi előbemutatóján azonban komoly sikert aratott.

Desirée Armfeldt, a gyönyörű színésznő úgy érzi, hogy sok viharos esztendő után itt az ideje, hogy megállapodjon. Kiszemeltje nem más, mint hajdani szeretője, a sikeres ügyvéd, Fredrik Egerman. Van azonban egy kisebb bökkenő: időközben Fredrik elvett egy tizenkilenc éves lányt, aki még az esküvő után is megátalkodottan ragaszkodik szüzességéhez. Desirée furfangos tervet eszel ki: Szent Iván éjjelén meghívja a házaspárt édesanyja, a hajdani kurtizán kastélyába. Csakhogy ezen a bizonyos estén váratlanul beállít Desirée jelenlegi szeretője, egy dölyfös dragonyos, féltékenységtől tébolyult feleség társaságában és Fredrik felnőtt fia, aki papnak készül, és titokban szerelmes ifjú mostohaanyjába. A fehér éjszakától és a vörös bortól megmámorosodott vendégek őrült szerelmi kergetőzésbe kezdenek... A londoni Menier Chocolate Factory - többszörösen díjazott - és a Centrál Színház előadásában Törőcsik Mari, Nagy-Kálózy Eszter, Gergely Róbert, Ágoston Katalin, Szemenyei János, Egyházi Géza, Kovács Patrícia, Balogh Anna, Patai Anna, Vári-Kovács Péter, Nótás György, Balog Tímea, Bende Zsuzsanna, Csapó József, Megyesi Schwartz Lúcia szerepelnek. A produkció ősztől a Centrál Színház repertoárján látható.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Könyv

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Látványos koncerttel mutatkozik be az Erkel Színház

Az újonnan alakult intézmény hagyományos sajtótájékoztató helyett látványos eseménnyel ismerteti meg közönségével a 2025/26-os évad részleteit. A színház hivatalosan is bejelentette az első öt művészt, akik már május 2-án is színpadra lépnek.
Zenés színház ajánló

Folytatódik Rozsda lovag története a Budapesti Operettszínházban

Javában zajlanak Jörg Hilbert–Felix Janosa Rozsda lovag és a kísértet című családi musicaljének próbái a Budapesti Operettszínházban. A május 18-án vasárnap 11 órától látható előadás Bozsik Yvette Kossuth-díjas színházi alkotó rendezésében kerül színre.
Zenés színház kritika

15 sor klasszikus: Armida

„Bár nem minden drágakő ragyog azonnal teljes pompájában még csiszolatlanul és földdel borítva, izgalmas feladat idejekorán felfedezni a legértékesebbeket.” A következő rövid írás a Zeneakadémia és a Hanns Eisler Zeneművészeti Főiskola növendékeinek közös előadásáról szól. 15 sor klasszikus.
Zenés színház ajánló

Ősbemutatóval búcsúzik az Operabeavató

A tizenhét éve tartó sorozat utolsó részében láthatják az érdeklődők 7 és fél halál címmel azt az új vígoperát, amelynek létrejöttében a közönség is részt vett. A premier előtt a szervezők két különleges eseményt is szerveznek támogatóik számára.
Zenés színház hír

Ralph Fiennes első operarendezésére készül

A világhírű színművész Csajkovszkij Anyeginjét állítja színre a Párizsi Nemzeti Operában, az előadás 2026 januárjában és februárban lesz látható a Palais Garnier-ben.