Zenés színház

Susu bolondság – a Csinibabát mutatja be a Városmajori Szabadtéri Színpad

2023.08.14. 13:50
Ajánlom
A hatvanas évek világát felidéző film története most a nagyváradi Szigligeti Színház produkciójában érkezik Budapestre. Novák Eszter rendező elmondta, annak örülne a legjobban, ha az előadást a különböző generációk együtt néznék meg.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

Alig hét-nyolc évvel vagyunk a rendszerváltozás után, amikor a Tímár Péter által írt és rendezett Csinibaba megdönti a károgók által ismételgetett mondatot, miszerint magyar film nem lehet sikeres.

Dehogynem: negyedszázaddal a filmpremier után pedig a nagyváradi társulat jóvoltából végre színházban is kacaghatunk a hatvanas évek vasfüggöny mögötti Magyarországán.

Az időfaktor nagyon is lényeges: a Csinibaba című filmnek annak idején az adta a pikantériáját, hogy miközben a kilencvenes évekből visszarévedt a hatvanas évekbe, szatirikus szemüvegen keresztül tekintett a saját korára is. Tímár Péter meglepő, egyedi, abszurd látásmódja lehengerlő hatással volt a nézőkre. És nem is annyira a nem túlbonyolított sztori miatt, hanem a történetet dúsító dalok okán, melyek máig a siker letéteményesei. Ki ne emlékezne a Kispál által előadott Kicsit szomorkás...-ra, de a Ki mit tud?-on komoly arccal levezényelt ökörködés is örökre velünk marad.

KISZ és VIT, Bajkonur és pakompart, grízes tészta és társbérlet – a huszonévesek számára misztikus és érthetetlen fogalmak, miközben generációk nőttek fel a terminusok bűvöletében és/vagy gyűlöletében. A Csinibaba könnyen összefoglalható történetének magva, hogy

az annak idején az egész ország által bámult Ki mit tud? nevű tehetségkutató verseny győztese a távolinak és egzotikusnak elképzelt Helsinkibe, a Világifjúsági Találkozóra ruccanhat ki.

A győztes mindent visz: a finn „metropolisz” szépségei eltörpülnek ahhoz képest, hogy a díjazott az ún. Nyugat kapujában állhat.

csinibaba_foto_01_-134838.jpg

Jelenet a Csinibabából (Fotó/Forrás: Városmajori Szabadtéri Színpad)

A nagyváradi Szigligeti Színház nagyszabású, zenés-táncos vállalkozása a társulatvezető, az előadást rendező Novák Eszter szándéka szerint igazi családi színház. Abban az értelemben az, hogy a különböző generációk, vagyis a hatvanas években, illetve a kilencvenes évtizedben aktív, meg persze a mai fiatalok számára is egyformán kikapcsolódást jelent: „A legboldogabb akkor lennék, ha ez a három generáció együtt jönne el a színházba, és ha utána egy presszóban egy ital mellett vagy otthon, vacsoránál egy picit elkezdenének az idősebbek mesélni arról, hogy milyen volt a fiatalságuk” – nyilatkozta a művész.

Novák Eszternek nem kenyere a nosztalgiázás, miközben természetesen érzékeli a kilencvenes évek végén éppen a Csinibaba által először felélesztett, ma is létező retróhullámot, akár a saját tanítványai körében is. Az előadás egyben történelemlecke is a rendező szerint:

Nem baj, ha a fiatalok látják, hogy miből vagyunk mi, idősebb generációk, bizonyos beidegződéseink, ma is élő, zsigeri dolgaink mennyi mindenből fakadnak.

A Csinibaba múlhatatlan sikerének oka alighanem abban keresendő, hogy valóságot nem csupán nyomokban tartalmazott, hanem sokak számára az eredeti, Márton Gyula által jegyzett, Bambi szívószállal című novella lírai abszurdját testesítette meg. A film, ahogy a nagyváradi prózai társulat egészét, táncoslábú vendégművészeket, meg egy komplett zenekart is felvonultató előadás úgy csinál viccet a hatvanas évekből, hogy közben hitelesen mutatja fel azt a szorító érzést, amit csak azok ismerhetnek igazán, akik már akkor is éltek.

Márton Gyula: Csinibaba
augusztus 30. 19:00, Városmajori Szabadtéri Színpad

A nagyváradi Szigligeti Színház előadása.

Az előadásról további részletek és jegyvásárlási lehetőség itt érhető el. >>>

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Jelenet a Csinibabából (forrás: Városmajori Szabadtéri Színpad)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Koreai tenor nyerte a 6. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyt

A szeptember 7-én a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn tizenkét énekes mutathatta meg tehetségét, amely után a zsűri a koreai Jihoon Parkot találta a legjobbnak.
Színház

Kortárs és klasszikus darabokkal vág neki az új évadnak a Budaörsi Latinovits Színház

Alföldi Róbert újra Székely Csaba-darabot visz színre, Hegymegi Máté először rendez – évadot nyitott a Budaörsi Latinovits Színház. A társulat három új taggal vág neki a 2024/25-ös szezonnak.
Könyv

Az Angelus-díj rövidlistájára is felkerült Totth Benedek kötete

Továbbra is szoríthatunk a magyar szerzőért, akinek itthon Margó-díjjal kitüntetett Holtverseny című regénye versenyben van rangos lengyel elismerésért. A végső nyertes nevét októberben jelentik be. 
Vizuál

Fordított tárgyak – a kortárs művészet kontextusát vizsgáló kiállítás nyílt a Ludwig Múzeumban

Mintegy háromszáz műtárgyon keresztül a kortárs képzőművészetben egyre elterjedtebbé váló hagyományos kézművestechnikák jelenlétének okait és különféle jelentéseit vizsgálja a Fordított tárgyak című új időszaki kiállítás a Ludwig Múzeumban.
Vizuál

A fotózás Oscarjára esélyes a Fidelio állandó vendégszerzője

Hegedűs Ákos / morpho, a Fidelio állandó vendégszerzője screenagerektől szóló sorozatával bekerült a rangos International Photography Awards utolsó fordulójába.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Mozart-gyerekdarabbal várja az ifjúságot az Operaház

Fiatal alkotók és előadók produkciójában mutatja be Mozart 12 évesen írt, Bastien és Bastienne című vígoperáját a Magyar Állami Operaház. A vidám szerelmi történetet Menotti A telefon című gegoperájával párban látható.
Zenés színház hír

Átadták az idei Honthy-díjakat az Operettszínházban

Szeptember 2-án tartotta 2024/2025-ös évadnyitót a Budapesti Operettszínház, amelyen beszédet mondott Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár és Kiss-B. Atilla Kossuth-díjas operaénekes, a teátrum főigazgatója. Az eseményen sor került a Honthy-díjak ünnepélyes átadására is.
Zenés színház hír

Az egyik legrangosabb nemzetközi operadíjra jelölték a Valuskát

Eötvös Péter utolsó operája az ősbemutatók kategóriájában szerepel az elmúlt évad legnagyobb operai teljesítményeinek odaítélhető International Opera Awards jelöltjei között.
Zenés színház ajánló

A Varázsfuvolával folytatódik az Operabeavató sorozata

Ismét Mozart-operával várja közönségét ősztől az Operabeavató csapata a Magyar Zene Házában Dinyés Dániel és Göttinger Pál vezetésével, ismert és feltörekvő operaénekesek közreműködésével.
Zenés színház interjú

Valóság és absztrakció határán – Almási-Tóth András a Nixon Kínában bemutatójáról

A 2024/25-ös évad elején az Eiffel Műhelyház különleges tereit felhasználva rendezi meg Almási-Tóth András John Adams egyik legsikerültebb és legkülönlegesebb dokumentarista operáját.