A Budapesti Operettszínház nem először dolgozik együtt a legendás Szörényi-Bródy alkotópárossal, korábban a Veled, Uram című rockopera sikerrel futott a dalszínházban. Most az utóbbi fél évszázad legnépszerűbb magyar zenés színházi darabja, az István, a király kerül színre a Csodálatos Baja fesztiválon.
A 1983-as István, a királyban nagy küzdelem volt, hogy olyan művészeket állított színpadra, mint Vikidál Gyula, Nagy Feró, Deák Bill Gyula. „A királydombi bemutatón sokezer ember gyertyákat vett elő. A korban pattanásig volt az a feszültség, amit ez a mű sok-sok magyar számára megfogalmazott. Felemelő érzés volt” – mondta Makláry László, aki ahogy a bemutatón, most is vezényli a darabot.
Lőrinczy György, a Budapesti Operettszínház főigazgatója az előadáshoz kapcsolódó sajtótájékoztatón elmondta, hogy az István, a király 1983-as produkciójában néptáncosként már részt vett, és remek fotókat őriz arról, ahogy Géza koporsóját viszi, és ez a fiatalkori élmény nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a zenés színházi pályát választotta. Lőrinczy szerint érdemes fiatalos adaptációt készíteni a rockoperáról. „A mi generációnk nagyon szeretik ezt a művet, de kell egy előadás, amiből kiderül, hogy a fiatalok szülei, nagyszülei miért szeretik az István, a királyt.”
A produkció rendezésére egyetlen név jött szóba, a legutóbb a Kékszakállal zajos sikert arató Székely Kriszta.
Ez a művet soha nem állította még színpadra ilyen fiatal, illetve női rendező
– tette hozzá a főigazgató.
A fiatal rendező megköszönte az Operettszínház bizalmát. „Számomra mindig azok a darabok érdekesek, amik a mához szólnak, és azok, amiknek rétegei vannak. Az István a királynak rengeteg rétege van. Európáról, illetve Magyarország konfliktusairól szól, amelyek azóta is ismétlődni látszanak hazánk történelmében. A történet középpontjában egy család áll, amely kettészakad, de mégiscsak egy család.” Hozzátette, hogy ő is a szülein keresztül ismeri a rockoperát, de feladatának tartja egy olyan olvasat megkeresését, amely továbbviszi ezt a fantasztikus művet.
Bócsa Barnabás, Baja Marketing Kft. ügyvezető igazgatója az előadás helyszínéről, a Petőfi-szigetről elmondta, hogy az elmúlt években hatalmas fejlesztés szolgálta a természetközeli helyet. „A belvárostól néhány száz méterre található a sziget, itt fog felépülni a szabadtéri színpad.”
A sajtótájékoztatón az Operettszínház ismertette a bajai előadás szereposztását, amely a következőképpen alakul.
- Koppány feleségei: Szendy Szilvi, Bódi Barbara, Faragó Alexandra
- Vecellin, német lovag: Gömöri András Máté
- Asztrik főpap: Homonnay Zsolt
- Torda: Szomor György & György Rózsa Sándor
- Laborcz: Kerényi Miklós Máté
- Gizella: Maros Bernadett
- Sur, Solt, Bese, három magyar úr: Mészáros Árpád Zsolt, Szabó P. Szilveszter, Földes Tamás
- Réka: Gubik Petra
- Sarolt: Polyák Lilla
- Koppány: Dolhai Attila
- István: Kocsis Dénes
Szörényi Leventével készült legutóbbi interjúnk itt olvasható.
Kapcsolódó
„Mosolyogva várom, hogy Feke Pali csokornyakkendőben énekelje Koppányt”
A Bartók Plusz Operafesztiválon koncertváltozatban csendül fel Szörényi Levente és Bródy János rockoperája, az István, a király. Az Illés és a Fonográf legendás zenésze soha nem gondolta volna, hogy a 35 éves mű ekkora siker lesz, de hálás érte a sorsnak.