Zenés színház

Székely Kriszta István, a királyt rendez, Dolhai Attila lesz Koppány

2018.04.20. 08:49
Ajánlom
Augusztus 24-26. között Baján, a Petőfi-szigeten látható a Budapesti Operettszínház előadása, a 35 éves jubileumát ünneplő István, a király. Kocsis Dénes, Dolhai Attila és Gubik Petra főszereplők.

A Budapesti Operettszínház nem először dolgozik együtt a legendás Szörényi-Bródy alkotópárossal, korábban a Veled, Uram című rockopera sikerrel futott a dalszínházban. Most az utóbbi fél évszázad legnépszerűbb magyar zenés színházi darabja, az István, a király kerül színre a Csodálatos Baja fesztiválon.

A 1983-as István, a királyban nagy küzdelem volt, hogy olyan művészeket állított színpadra, mint Vikidál Gyula, Nagy Feró, Deák Bill Gyula. „A királydombi bemutatón sokezer ember gyertyákat vett elő. A korban pattanásig volt az a feszültség, amit ez a mű sok-sok magyar számára megfogalmazott. Felemelő érzés volt” – mondta Makláry László, aki ahogy a bemutatón, most is vezényli a darabot.

Lőrinczy György, a Budapesti Operettszínház főigazgatója az előadáshoz kapcsolódó sajtótájékoztatón elmondta, hogy az István, a király 1983-as produkciójában néptáncosként már részt vett, és remek fotókat őriz arról, ahogy Géza koporsóját viszi, és ez a fiatalkori élmény nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a zenés színházi pályát választotta. Lőrinczy szerint érdemes fiatalos adaptációt készíteni a rockoperáról. „A mi generációnk nagyon szeretik ezt a művet, de kell egy előadás, amiből kiderül, hogy a fiatalok szülei, nagyszülei miért szeretik az István, a királyt.”

A produkció rendezésére egyetlen név jött szóba, a legutóbb a Kékszakállal zajos sikert arató Székely Kriszta.

Ez a művet soha nem állította még színpadra ilyen fiatal, illetve női rendező

– tette hozzá a főigazgató.

A fiatal rendező megköszönte az Operettszínház bizalmát. „Számomra mindig azok a darabok érdekesek, amik a mához szólnak, és azok, amiknek rétegei vannak. Az István a királynak rengeteg rétege van. Európáról, illetve Magyarország konfliktusairól szól, amelyek azóta is ismétlődni látszanak hazánk történelmében. A történet középpontjában egy család áll, amely kettészakad, de mégiscsak egy család.” Hozzátette, hogy ő is a szülein keresztül ismeri a rockoperát, de feladatának tartja egy olyan olvasat megkeresését, amely továbbviszi ezt a fantasztikus művet.

Bócsa Barnabás, Baja Marketing Kft. ügyvezető igazgatója az előadás helyszínéről, a Petőfi-szigetről elmondta, hogy az elmúlt években hatalmas fejlesztés szolgálta a természetközeli helyet. „A belvárostól néhány száz méterre található a sziget, itt fog felépülni a szabadtéri színpad.”

Az István, a király bajai produkciójának alkotói

Az István, a király bajai produkciójának alkotói (Fotó/Forrás: Csabai Máté / Fidelio)

A sajtótájékoztatón az Operettszínház ismertette a bajai előadás szereposztását, amely a következőképpen alakul.

  • Koppány feleségei: Szendy Szilvi, Bódi Barbara, Faragó Alexandra
  • Vecellin, német lovag: Gömöri András Máté
  • Asztrik főpap: Homonnay Zsolt
  • Torda: Szomor György & György Rózsa Sándor
  • Laborcz: Kerényi Miklós Máté
  • Gizella: Maros Bernadett
  • Sur, Solt, Bese, három magyar úr: Mészáros Árpád Zsolt, Szabó P. Szilveszter, Földes Tamás
  • Réka: Gubik Petra
  • Sarolt: Polyák Lilla
  • Koppány: Dolhai Attila
  • István: Kocsis Dénes

Szörényi Leventével készült legutóbbi interjúnk itt olvasható.

„Mosolyogva várom, hogy Feke Pali csokornyakkendőben énekelje Koppányt”

Kapcsolódó

„Mosolyogva várom, hogy Feke Pali csokornyakkendőben énekelje Koppányt”

A Bartók Plusz Operafesztiválon koncertváltozatban csendül fel Szörényi Levente és Bródy János rockoperája, az István, a király. Az Illés és a Fonográf legendás zenésze soha nem gondolta volna, hogy a 35 éves mű ekkora siker lesz, de hálás érte a sorsnak.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Bálint András: „Az elmúláshoz való viszonyomat próbálom megélni Kosztolányi segítségével”

A Radnóti Színház Keres Emil Próbatermében látható a Kosztolányi, Bálint András legújabb estje. A Kossuth-díjas művész nem először bújik a magyar irodalom fontos alakjainak bőrébe – erről is kérdeztük.
Zenés színház

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Klasszikus

A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.
Plusz

Az etnográfia atyamestere – Herman Ottó-kiállítást rendez a Néprajzi Múzeum az Országgyűlési Múzeummal együttműködésben

Herman Ottó születésének százkilencvenedik, halálának száztizedik évfordulója alkalmából „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” címmel nyílik meg decemberben a Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum új kiállítása.
Klasszikus

Bogányi Gergely: „Bátran feszegethettem a fagott határait”

Az Erdődy Kamarazenekar jubileumi koncertjének szólistája Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja, akivel egy vidám Chopin-darabról, nagy intenzitású fagottversenyéről és az Egység imájának ősbemutatójáról is beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Zenés színház ajánló

Karácsonyi dalokra épülő előadást mutat be az OPERA Gyermekkara

A szentestéhez kapcsolódó népdalokat, népszokásokat dolgoz fel a Magyar Állami Operaház Magyar karácsony című előadása, amit Ádám Jenő azonos című darabja nyomán, Kocsár Miklós rokon műveivel kiegészítve tűz műsorára az OPERA Gyermekkara és Zenekara.
Zenés színház interjú

A férfivá válás küzdelmei – Bartus Berci a Hamupipőke Hercegéről

Bartus Berci a közelmúltban debütált élete első nagyszínházi főszerepében: a Hamupipőke című új bemutató Hercegeként lépett a közönség elé a Budapesti Operettszínházban. A fiatal művésszel célokról, mesterekről, szakmai tapasztalatszerzésről beszélgettünk.
Zenés színház lapszemle

Az opera akkor lesz a népé, ha valaki finanszírozza – Kovalik Balázs és Márton Dávid a műfaj helyzetéről

Hosszú beszélgetést közölt a Színház folyóirat két jelentős, külföldön működő magyar operarendezővel, Kovalik Balázzsal és Márton Dáviddal. A két művész körüljárta a műfaj népszerűségének, társadalmi helyzetének kérdéseit. Lapszemle.
Zenés színház ajánló

Éltek-e még régi lányok? – Cseh Tamás és Bereményi Géza dalaira épülő zenés esttel készül a Thália

Zenés produkcióval bővül a Thália Színház repertoárja 2025 januárjában: érkezik a Fehér Babák, egy élő zenekar által kísért színházi est Cseh Tamás zeneszerző és Bereményi Géza költő dalaival.