Dobos Dániel
Idén már 19. alkalommal adták át az Artisjus-díjakat, a harminc év alatti alkotóknak pedig a Junior Artisjus-díjat. A beérkező javaslatok alapján az Artisjus zenei és irodalmi szerzőkből, illetve zeneműkiadókból álló zsűri az Év Junior Komolyzenei Alkotója címet Dobos Dániel 1994-ben született komponistának ítélte oda. A debreceni komponista jelenleg a Zeneakadémia II. éves mesterszakos hallgatója, a kispesti Alsófokú Művészeti Iskola tanára. 2010 óta több országos és nemzetközi zeneszerzői versenyen ért el dobogós vagy első helyezést. Tavaly novemberben Drumul Dracului – Az ördög útja című művével megnyerte az első Bartók Világversenyt. Ezért a moldvai táncdallamra épülő zongoradarabjáért érdemelte most ki az Junior Artisjus-díjat is. Dobos Dánielt arról is kérdezzük, hogy mit jelent számára ez a díj, ki inspirálja őt, Az ördög útja kapcsán milyen szakmai visszajelzések érkeztek, és jelenleg min dolgozik.
G. Horváth László
A II. Budapest Kvartett Hétvégén Schubert összes vonósnégyesét hallhatja a közönség egy minikoncert keretében március 29–31 között a Nádor teremben. Az eseményt 2018-ban rendezték meg először, akkor Beethoven állt a koncert középpontjában, idén pedig Schubert életműve, személye lesz a fókuszban. Bár Franz Schubert rendkívül fiatalon, mindössze 31 évesen fejezte be földi pályafutását, így is csodálatos zenei anyagot hagyott hátra, amelynek legfontosabb tételei közé tartoznak vonósnégyesei. Jövő hét végén Schubert 15 vonósnégyese csendül majd fel az Anima Musicae Kamarazenekar és az Egy Hangversenyteremért Alapítvány közös szervezésében, G. Horváth László vezetésével. Nemcsak zeneművek élményével lehetünk gazdagabbak a három nap alatt, de zenetörténeti előadásokkal feltárul a schuberti világ néhány jellegzetessége, érdekessége, sőt titka is. A rendezvényen a hazai és nemzetközi koncertélet kiemelkedő vonósnégyesei játszanak majd három napon a Nádor Terem különleges akusztikai adottságai mellett.
G. Horváth László hegedűművészt, az Anima Musicae Kamarazenekar művészeti vezetőjét arról is kérdezzük, vajon mennyire ismerjük Schubert művészetét, milyen fel nem fedett, de izgalmas dolgok rejlenek az életútban; mit képviselt igazán Schubert, volt-e olyan zenei mondanivalója, ami mindenben megmutatkozott; Schubert vonósnégyesei mitől vonzóak a zenészek számára: inkább bonyolult, vagy inkább szép zeneművekről van szó; a II. Budapest Kvartett Hétvége fellépő művészei honnan érkeznek; és mi az igazi feladat a szervezés során?
Simon Kornél
A Győri Nemzeti Színház Kisfaludy Termében március 23-tól látható Antoine de Saint-Exupéry legismertebb regényének színpadi adaptációja, A kis herceg. A történet az emberi társadalom karikatúrája, egyfajta számvetés, mely nemcsak a gyermekek számára lehet érdekes, hanem a felnőttek számára is új perspektívát adhat. A kétfelvonásos mesejátékot Simon Kornél rendezi, Nagy Johanna alakítja a kis herceget, Kolnai Kovács Gergő pedig a pilótát. A rendezővel az előadás rendhagyó látványvilágáról és a történet aktualitásairól beszélgetünk.
Szente Vajk
Ismét új magyar zenés előadást mutat be a Madách Színház. Március 23-tól láthatják a Liliomfi című romantikus zenés komédiát, amelyet Szigligeti Ede műve alapján Szente Vajk írt, a zenéjét pedig Bolba Tamás szerezte. A főszerepet Nagy Sándor alakítja, a további szerepekben Szerednyey Béla, Magyar Attila, Serbán Attila, Barabás Kiss Zoltán, Barát Attila, Jenes Kitty, Kovács Gyopár, Ladinek Judit, Dobos Judit, Tóth Angelika és Berényi Dávid látható. Az előadást Szente Vajk rendezi, a koreográfiát Túri Lajos jegyzi, a díszletet Rákay Tamás, míg a jelmezeket Kovács Yvette Alida tervezi. A rendező az előadásról és az abban terítékre kerülő kérdésekről mesél.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2019. március 24-én, vasárnap este hét órától kerül sor.
A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.
Fejléckép: Szente Vajk (fotó: Madách Színház)