Zenés színház

Szenvedély, szerelem és féltékenység

2011.11.07. 22:25
Ajánlom
A Kossuth Kiadó operasorozatának első darabja a november 2-án megjelent Carmen. Bizet mesterműve a világ egyik leghíresebb operája, melyet a legjobb operaházak állandóan műsoron tartanak. A szerelmi szenvedély rabjává váló tizedes és a gátlástalan, csábító cigánylány szerelmi drámájának népszerűsége a mai napig töretlen.

A Carment - többszöri halasztás után - 1875. március 3-án mutatták be a párizsi Opéra Comique-ban, ugyanazon a napon, amikor Bizet-t a Becsületrend lovagjává ütötték. Az első felvonás hatalmas sikert aratott, a másodikat visszafogott taps követte, a harmadiknál pedig rideg csend jelezte a közönség helytelenítését. A mű kemény kritikát kapott, a párizsiak megbotránkoztak a főhősnő könnyűvérű, erkölcstelen jellemén, a nyíltszíni gyilkosságon, az alsóbb néposztályhoz tartozó főszereplőkön, ilyesmit ugyanis még nem láttak operaszínpadon. A közönség elutasítása beárnyékolta a korszak legfontosabb zeneszerzőinek meleg hangú méltatásait, és Bizet mély depresszióba zuhant.

1875. június 3-án, a Carmen huszonharmadik előadásának napján Georges Bizet elhunyt reumás szívrohamban a Párizstól nem messze található Bougivalban. Harminchat éves múlt. Zenei zsenialitásának felismerésére csak jó néhány évvel később került sor. Halála után 4 hónappal a bécsi bemutató elindította a Carment a világhírnév felé, mely szerzőjét  a legismertebb operaszerzők közé emelte.

Negyvennyolc előadás után, 1876 elején a Carment levették az Opera Comique műsoráról, s a színház vezetésének ellenállása miatt csak 1883-ban adták itt elő ismét. Ez idő alatt a mű Bécsben, Brüsszelben, Budapesten, Szentpéterváron, Londonban, Stockholmban, Nápolyban, Hamburgban és New Yorkban is óriási sikert aratott. Érdekes módon a darabot Spanyolországban szinte titokban mutatták be: mindössze négy előadást tartottak Barcelonában, Galli-Marié főszereplésével.  A közönség és a hozzáértők kritikája egyaránt lesújtó volt azzal a képpel kapcsolatban, amelyet Bizet Spanyolországról alkotott. Az opera 1883-as párizsi felújítása után a Carmen egyre több rajongót szerzett magának, míg végül az egyik legnépszerűbb darabbá vált. Bizonyítja ezt az is, hogy az 1883 és 1904 között eltelt alig több mint húsz évben ezer előadást ért meg a francia fővárosban.

Carmen, az ellenállhatatlan csábító figurája számos filmalkotás ihletőjévé vált az olyan ritkaságoktól kezdve, mint a dél-afrikai U-Carmen E-khayelitsha vagy a Carmen Jones Harry Belafontével, Godard Keresztneve: Carmen című filmjén keresztül a klasszikusokig, például a Plácido Domingo főszereplésével készült Carmen operafilm és Carlos Saura Carmenje. Vicente Aranda Carmen című filmjének (2003) címszereplője, Paz Vega már a plakátról is túláradó erotikát sugároz.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők az idei Prima Primissima-jelöltek

A korábbi éveket jelentősen meghaladó számú jelölés érkezett az idei Prima Primissima díjra. A tudomány, művészet, sport, oktatás és ismeretterjesztés terén kiemelkedő munkássággal bíró jelölteknek odaítélt elismerést december elején adják át a Müpában.
Zenés színház

Ismét díjazta a legjobb előadásokat az Opernwelt

Idén is összegyűjtötte az évad legjobb művészi produkcióit a rangos német operamagazin, az Opernwelt. A legjobb operajátszó intézmény hetedik alkalommal a Frankfurti Opera lett.
Plusz

Riccardo Muti, Daniel Harding, Philippe Jaroussky, Diana Damrau – 2024-ben is sztárok érkeznek a Müpába

Bővül a Müpa 2023/24-es évadának programja: nemcsak Riccardo Muti és a Chicagói Szimfonikusok, Maria João Pires és Daniel Harding, Philippe Jaroussky, Francesco Corti és a Freiburgi Barokk Zenekar érkezik, de fellép a bluegrasslegenda Béla Fleck is.
Könyv

Könyvfóliázás: vesszőhiba miatt nyerhet pert a Líra

Minden jel szerint nem követett el jogsértést a Líra Kereskedelmi Kft., amikor homoszexualitást tartalmazó könyveket árusított az ifjúsági részlegen, az érintett rendelet ugyanis egy fogalmazási hiba miatt nem azt jelenti, amit a jogalkotó vélhetőleg mondani szeretett volna.
Jazz/World

Ezekre az albumokra esküszik a fúziós zene nagyágyúja, Gary Husband

A Fidelio és a JazzFest Budapest közös sorozatának legújabb részében a nemzetközi hírű dobos, zongorista és billentyűs, Gary Husband kedvenceibe hallgathatunk bele.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

Ismét díjazta a legjobb előadásokat az Opernwelt

Idén is összegyűjtötte az évad legjobb művészi produkcióit a rangos német operamagazin, az Opernwelt. A legjobb operajátszó intézmény hetedik alkalommal a Frankfurti Opera lett.
Zenés színház hír

Christian Thielemann a Berlini Állami Opera új főzeneigazgatója

Az intézménynek azután kellett új vezetőt találnia a pozícióra, hogy januárban a korábbi főzeneigazgató, Daniel Barenboim egészségi állapotára hivatkozva lemondott posztjáról.
Zenés színház ajánló

Donizetti-vígoperát láthatnak az iskolások az Eiffel Műhelyházban

A zeneszerző egyfelvonásos vígoperáját a Lázár Ervin Program részeként az általános iskola 8. osztályos diákjai számára hirdette meg a Magyar Állami Operaház. Az előadás szeptember 30-án 17.00 órakor a nagyközönség előtt is debütál.
Zenés színház ajánló

A kard vagy a toll szolgálja jobban a hazát? – Koncerthangulatú előadáson elevenedik meg Petőfi Sándor és Szendrey Júlia élete

A szabadakarat>>>> című pop-up produkció alkotói arra tesznek kísérletet, hogy kiterjesszék a magyar zenés színház műfaji kereteit.
Zenés színház gyász

Elhunyt Stephen Gould

A világhírű hőstenor néhány hete jelentette be, hogy gyógyíthatatlan betegsége miatt visszavonul a színpadtól. Halálát a Bayreuthi Ünnepi Játékok tette közzé.