Zenés színház

Szinetár Miklós új formában viszi színre első operarendezését

2024.05.06. 09:35
Ajánlom
Több mint 60 év után lesz újra látható az OPERÁ-ban Daniel Auber 19. századi vígoperája, a Fra Diavolo. A május 11-től az Eiffel Műhelyházban látható, magyar nyelvű előadást a Magyar Állami Operaház címzetes főigazgatója, örökös tagja és mesterművésze viszi színre, a főbb szerepeket Boncsér Gergely, Hábetler András és Szvétek László mellett pályakezdő művészek Beeri Benjámin, Kiss Diána Ivett, Somogyi Lili Mária, Fegyvesi Gabriella Rea és Szeleczki Artúr alakítják. Az OPERA Zenekarát Szennai Kálmán vezényli.

„Bűbájos, fülbemászó muzsika, remek jelenetek, nagyszerű szereplehetőségek, egyszóval: színház.” Így jellemzi röviden Szinetár Miklós a Fra Diavolo című vígoperát, amiben a szerzők egy rablóvezér után küldött dragonyos és egy fogadóslány szerelmi története köré építettek szövevényes komédiát.

Fra Diavolo, vagyis „az ördög testvére” eredetileg egy bizonyos Michele Pezza gúnyneve volt, aki a napóleoni háborúk idején számos nápolyi felkelőcsapatot vezetett több-kevesebb sikerrel a hódítókkal szemben,

mígnem a franciák 1806-ban elfogták, és mint útonállót kivégezték. A kalandos életű gerillavezérről számos legenda született, ezek közül a legnépszerűbb adaptáció Daniel Auber operája lett, amit 1830-ban mutatott be a párizsi Opéra-Comique.

Auber rendszeres alkotótársa, Eugène Scribe romantikus, Don Giovanni-szerű nőcsábász banditává szelídítette a vérszomjas felkelőt, aki a cselekmény színhelyéül szolgáló terracinai fogadóban magát márkinak kiadva igyekszik kirabolni a vele utazó angol házaspárt, Lord Kookburnt és Lady Pamelát. Eközben az útonálló elfogására küldött fiatal dragonyos, Lorenzo azon kesereg, hogy Matteo, a fogadós, nem akarja hozzáadni a lányát, Zerlinát.

Az ebből kikeveredő vígopera Auber pályafutásának legnépszerűbb darabja lett: számos nyelvre lefordították, és több mint 900 előadással csaknem 80 évig repertoáron maradt a francia fővárosban.

FraDiavolo07-093429.jpg

A Fra Diavolo próbája (Fotó/Forrás: Magyar Állami Operaház)

A Rossini-vígoperákkal rokon darab már a Pesti Magyar Színház második évadában, 1838-ban megjelent a hazai repertoáron, a későbbi Nemzeti Színházban majdnem 40 alkalommal szerepelt a műsoron. A Magyar Királyi Operaház először 1909-ben tűzte ki, az igazi sikert azonban a 22 éves, pályakezdő operarendező, Szinetár Miklós színrevitele hozta meg a darab számára, ami a Gördülő Opera keretében előbb 1954-ben járta az országot, majd 1959-től újabb rendezésben az Erkel Színházban volt látható 1962-ig.

A Kossuth- és kétszeres Jászai-díjas rendező a színrevitel mellett Szentgyörgyi Pál magyar fordításának átdolgozója is egyben, míg a színpadra állításban Harangi Mária volt segítségére. A díszletek Zöldy Z Gergely, a jelmezek Szelei Mónika, a videóvetítések Czeglédi Zsombor munkái. Az előadás főbb szerepeit Boncsér Gergely és Beeri Benjámin (Fra Diavolo), Hábetler András (Kookburn), Kiss Diána Ivett és Somogyi Lili Mária (Pamela), Szeleczki Artúr (Lorenzo), Szvétek László (Matteo), valamint Fenyvesi Gabriella Rea (Zerlina) alakítják, a további szerepekben Kőrösi András, Szerekován János, Tóth-Fejel Dániel József és Havasi-Horváth László láthatók. A Magyar Állami Operaház Zenekarát és a Zeneakadémia énekszakos növendékeiből álló kórust Szennai Kálmán vezényli.

A Fra Diavolo a 2024. május 11-i premiert követően az évadban még két alkalommal, május 18-án és 23-án látható.

Az előadásról további részletek itt érhetők el. >>>

Fejléckép: A Fra Diavolo próbája (forrás: Magyar Állami Operaház)

A színház maga a politika – Beszélgetés Szinetár Miklóssal

Kapcsolódó

A színház maga a politika – Beszélgetés Szinetár Miklóssal

Februárban tölti be kilencvenedik életévét Szinetár Miklós, a magyar színházi és operaélet doyenje, rendező, tanár, számos nagynevű kulturális intézmény egykori vezetője. A jeles alkalomból a művészet fontosságáról, a közönség elvárásairól és egy roppant tehetséges, új énekesgenerációról beszélgettünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház kritika

Önazonosság egy változó világban – az Arabella Bécsben

Ismét Christian Thielemann vezényletével tűzte műsorra a Richard Strauss-életmű fontos darabját a Bécsi Állami Opera. Az Arabella ráadásul igen impozáns szereposztással került színre, így a német zene rajongói körében nagy érdeklődés kísérte a produkciót.
Zenés színház ajánló

Szonja Joncseva, Isabel Leonard és Piotr Beczała is szerepel a Metropolitan-közvetítések új évadában

Az Uránia Nemzeti Filmszínház sorozatában ezúttal nyolc élő közvetítés és azok ismétlése szerepel, köztük Bellini két operája, Az alvajáró és A puritánok, valamint egy kortárs mű, Gabriela Lena Frank Frida és Diego utolsó álma című operája.
Zenés színház ajánló

Mozart, Beethoven és Wagner áll a Magyar Állami Operaház következő évadának fókuszában

A Magyar Állami Operaház 2025/26-os évada 385 előadással várja a közönséget, köztük hét új bemutató, harminchatféle repertoár-előadás, tizennégyféle gyermek- és ifjúsági produkció, valamint több mint két tucat koncert és dalest szerepel.
Zenés színház interjú

Beavatás Brittennel – Novák János A kis kéményseprő készülő előadásáról

Benjamin Britten „szabadító operáját”, A kis kéményseprőt az OPERA Gyermekkarának közreműködésével, Hajzer Nikolett vezényletével Novák János rendező, csellóművész állítja színpadra az Eiffel Műhelyházban.
Zenés színház gyász

Elhunyt Szűcs Márta

A kiváló koloratúrszopránt, akit hazai sikerei mellett a nemzetközi operaélet is nagyra tartott, elsősorban a bel canto operák főszerepeinek megformálásáért, hetvenkét éves korában érte a halál.