Zenés színház

Színpadra készen

2016.06.02. 08:19
Ajánlom
Az idei évadot a New York-i Metropolitan Szonja Joncseva főszereplésével indította. A kitűnő bolgár szopránt a Die Welt Maria Callas-hoz hasonlította és a világ jelenlegi legjobb Traviátájának tartja. A magyar közönség június 10-én a miskolci BartókPlusz Operafesztivál nyitógáláján találkozhat vele.

Szonja Joncseva 1981-ben született Bulgáriában. Zongora és ének tanulmányait szülővárosában, Plovdivban végezte Nelly Kojcseva osztályában. Master fokozatát a Genfi Konzervatóriumban Danielle Borst növendékeként klasszikus ének szakon szerezte meg.

Szonja Joncseva

Szonja Joncseva (Fotó/Forrás: NYT)

Szonja Joncseva élete és karrierje úgy indult mint minden későbbi operaénekesnek. Gyermekkorától tanult énekelni és zongorázni Bulgária második legnagyobb városában, ahol a középfokú tanulmányait is végezte. Tizenévesen azonban szokatlan módon egy bolgár televíziós showműsor házigazdája lett, ahol a rockzenétől a klasszikusig minden műfaj képviseltette magát.

Joncseva erről az időszakról később úgy vélekedett, hogy itt sajátította el a színpadi lét minden apró fortélyát. A műsorban szereplő vendégek kapcsán megtanult olvasni az arckifejezésekből, következtetni az érzésekre és gondolatokra.

 A később Svájcban tanuló Joncseva William Christie Európai Barokk Akadémiájának tagja lett, ahol magáévá tehette a barokk ének műfajának sajátosságait. Az akadémia produkcióiban való részvétel és az ezzel járó koncertkörutak tették lehetővé, hogy egyes operaházak felfigyeljenek rá. Így került be a Placido Domingo megálmodta Operalia versenybe is, amit 2010-ben sikeresen megnyert.

Joncseva az Operália versenyt úgy értékelte, hogy itt ismerte fel, hogy nem a győzelem a fontos, hanem az, hogy az énekes mindig készenlétben legyen, hiszen bármikor kaphat egy felkérést.

Szonja Joncseva 2014 októberében kapott egy furcsa telefonhívást svájci otthonában. A Metropolitan operából keresték meg, hogy meg tudná-e néhány héten belül tanulni Mimi szerepét Puccini Bohéméletéből, New Yorkba repülni és beállni a produkcióba. Joncsevát öt héttel első gyermekének születése után érte a felkérés, amire rövid gondolkodás után igenlő választ adott. Az énekesnő ekkor már tudta a fontosabb áriákat és a duettet is, de a mű többi részével nem volt tisztában. Öthetes gyermekének gondozása mellett tanulmányozta a partitúrát és aratott kirobbanós siker néhány hét múlva a New Yorki-i opera színpadán.

A szoprán énekesnő széles repertoárjában ugyanúgy megtalálható a barokk zene, mint Mozart, Verdi és Puccini művei. Szonja Joncseva hamar a világ vezető operaházainak állandó vendége lett, ideértve a New York-i Metropolitant, a londoni Covent Gardent, a müncheni Bajor Állami Operaházat, a Berlini és a Bécsi Állami Operaházat, valamint a Párizsi Operát.

Metropolitan Opera-beli debütálására Gilda szerepében került sor Verdi Rigolettójában 2013-ban. Ezt követően a New York Times így írt róla: „[Szonja Joncseva] bájos színpadi megjelenése pompás, átütő erejű hanggal párosult. (...) Ragyogó vokális teljesítményével az énekesnő a látszólag félénk Gilda lelkében kavargó gazdag érzelemvilág minden árnyalatát, a lány érzéki vágyait is meg tudta mutatni.” A fellépést valójában annak köszönheti, hogy az eredetileg szerződött énekes visszamondta a szereplést. Később Margit szerepében is így bizonyíthatott Gounod Faustjában, amikor maga Anna Nyetrebko lépett vissza, arra hivatkozva, hogy hangja már nem alkalmas a szerep megformálására.

Szonja Joncseva az Operalia versenygyőzelem és kapcsolódó CulturArte Különdíj mellett, 2007-ben az Aix en Provence Fesztiválon megkapta az Amis du Festival különdíját Fiordiligi (Così fan tutte) szerepében nyújtott alakításáért. Számos ösztöndíjat elnyert olyan svájci alapítványoktól, mint a Mosetti és a Hablitzel.

Tudjon meg többet a 2016-os miskolci BartókPlusz programjairól ide kattintva.

Több első díjat kapott hazájában, Bulgáriában is: a „Német és Osztrák Klasszikus Zenei Versenyen” 2001-ben, a „Bolgár Klasszikus Zenei Versenyen” és az „Ifjú Tehetségek” versenyén pedig 2000-ben. A Bolgár Nemzeti Televízió 2000. évi „Hit-1” versenyén Szonja Joncsevát és fivérét, Marin Joncsevet egyaránt „Az év énekese” díjjal tüntették ki.

Az énekesnő felvételeit a Sony Classical adja ki, első lemeze 2015 elején jelent meg francia tematikájú áriákkal.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Ez volt az év koncertje 2024-ben!

Kérésünkre idén is olvasóink mondták meg, hogy az általunk kiválasztott 10+2 klasszikus zenei koncert közül melyik volt az, amely 2024-ben számunkra a legemlékezetesebb volt. Íme a nyertesek listája!
Vizuál

David Lynch megmutatta, hogy a bennünk rejlő sötétség is lehet csodálatos

David Lynch teljességgel átformálta a kortárs filmművészetről alkotott elképzeléseinket – bár alkotásai időnként túlságosan absztraktak, zavarba ejtőek és rémisztőek, mindemögött egy csodálatos világkép áll, amelyet érdemes megismerni.
Vizuál

Elhunyt David Lynch

Néhány nappal hetvenkilencedik születésnapja előtt elhunyt David Lynch Oscar-életműdíjas filmrendező, festő, fényképész, a kortárs vizuális művészet egyik legkiemelkedőbb alakja.
Klasszikus

Schönberg-relikviák vesztek oda a Los Angeles-i tűzvészben

Megsemmisült a 20. század kiemelkedő osztrák–amerikai zeneszerzője, Arnold Schönberg archívumának nagy része a Los Angeles-t sújtó tűzvészben, köztük fényképek, levelek, plakátok, valamint zenekaroknak és zenészeknek kölcsönzött kották – írja a hvg.hu.
Tánc

15 éves a Feledi Project – itt az ünnepi klip!

Egy igazán különleges mérföldkőhöz érkezett a Feledi Project: idén ünnepli megalakulásának 15. évfordulóját. A társulat Mindenünk, mindennapi életünk a tánc című, jubileumi klipje nemrég jelent meg.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház beszámoló

Az utolsó opera – Eötvös Péterről szóló dokumentumfilmet mutattak be

Bár Kalmár András rendező eredetileg úgy tervezte, hogy a komponista első magyar nyelvű operájának létrejöttét mutatja be a filmjében, a sors tragikus fordulattal tette még jelentőségteljesebbé az ő és stábjának munkáját.
Zenés színház gyász

Elhunyt Otto Schenk rendező

A neves osztrák művészt, minden idők egyik legnépszerűbb operarendezőjét, számos legendás produkció alkotóját január 9-én, kilencvennégy éves korában érte a halál.
Zenés színház kritika

Egy különös éjszaka Kafka úr társaságában

Miközben visszatérő panasz, hogy a 20. századi zene nem elég közönségbarát, meglepő, hogy az operaházak alig játsszák Gottfried von Einem darabjait. Kafka nyomán alkotott, izgalmas operáját a bécsi MusikTheater an der Wien mutatta be decemberben.
Zenés színház hír

Búcsúzik az Erkeltől az Opera

Ugyan január 1-jétől nem a Magyar Állami Operaház üzemelteti a II. János Pál pápa téri teátrumot, márciusig még három saját produkciót láthat a közönség az egykori játszóhelyen. Lesz Traviata, János vitéz és Gurre-dalok.
Zenés színház gyász

Elhunyt Gyimesi Kálmán operaénekes

A Liszt Ferenc-díjas baritont, érdemes művészt, a Szegedi Nemzeti Színház Örökös Tagját január 2-án, életének kilencvenkettedik évében érte a halál.