Zenés színház

Szomorú hírünk van a Wagner-napokkal kapcsolatban

2019.07.05. 11:50
Ajánlom
Nyolc teltházas előadás, világsztárok, és hatalmas kritikai siker. Az istenek alkonya című produkciót követően nem szűnő taps és álló ováció ünnepelte a 2019-es Budapesti Wagner-napok művészeit a Müpában.

Az utóbbi két év a megújulás jegyében telt a „Duna-parti Bayreuthban”, hiszen 2018-ban vadonatúj, azóta számtalan díjjal elismert arculattal, idén pedig a legendás Ring-tetralógia megújult produkciójával jelentkezett a budapesti komolyzenei élet egyik legkiemelkedőbb eseménysorozata, a Budapesti Wagner-napok. Egy év kihagyás után ismét visszatért A nibelung gyűrűje tetralógia, melyet a rendező, Hartmut Schörghofer tizenegy órányi új videóanyaggal, Vida Gábor segítségével átalakított-újragondolt koreográfiával állított színpadra.

A 2019. június 13-tól 23-ig tartó fesztivál összesen nyolc, egytől egyig teltházas előadása a világ minden tájáról vonzotta a közönséget, ami nem meglepő, hiszen a nemzetközi sajtó évek óta kiemelt figyelemmel kíséri a Budapesti Wagner-napok produkcióit, az idei fesztiválra többek között Németországból, az Egyesült Államokból, Japánból, Ausztriából, Törökországból, Finnországból, Olaszországból, Észtországból és Angliából érkeztek szakújságírók.

istenek-hirling-balint-132256.jpg

Az istenek alkonya, 2019 (Fotó/Forrás: Hirling Bálint / Müpa)

David Karlin, a Bachtrack alapító főszerkesztője így foglalta össze a tapasztalatait:

Több, mint száz muzsikus játszik, nem is tudom felmérni mennyi, több százezernyi hangot. A Müpában ezek mindegyikét halljuk, olyan magas színvonalon és részletességgel, ahogy az egy operaházban lehetetlen volna… a budapesti Ring összességében nagyszerű és abszolút felejthetetlen élmény.

A brit Telegraph kritikusa, Mark Ronan így fogalmaz a megújult tetralógiáról:

Igazi reveláció. Az akusztika elképesztő, amiből az is következik, hogy minden énekes tökéletesen hallható, bárhol álljon is a színpadon. Fischer Ádám pedig gyönyörű kifinomultsággal vezényel…

A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem különleges akusztikája mind az énekesek, mind a közönség számára kivételes élménnyé teszi a Budapesti Wagner-napokat, mely élményhez idén rendhagyó kulináris élvezet is társult: ebben az évben debütáltak a Müpa kisszériás kézműves sörei, melyek négy ízben – és Wagner karakterek által ihletett csomagolásban – várták a rajongókat. A wagneri nedűk mellett a fesztiválra érkezőket a MOME (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) és a Müpa közötti stratégiai együttműködésnek köszönhetően egy, a Budapesti Wagner-napok arculatát visszatükröző installáció fogadta, amely Dublecz Dániel tervezőgrafika szakos hallgató elképzelései alapján készült.

A_walkur_c_Csibi_Szilvia-161950.jpg

A walkür (Fotó/Forrás: Csibi Szilvia / Müpa)

Fischer Ádám, a fesztivál művészeti vezetője és karmestere ismét a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának élén lépett a pulpitusra, a színpadon pedig a világ élvonalába tartozó nemzetközi és magyar Wagner-énekeseket láthatta-hallhatta a közönség.

Hatalmas sikerrel mutatkozott be Siegmund szerepében az ausztrál Stuart Skelton, a Bécsi Állami Operaházban nemrégiben kamaraénekesi címmel kitüntetett Camilla Nylundot Sieglindeként, Johan Reutert Wotan szerepében, Gerhard Siegelt pedig Mimeként láthatták viszont a rajongók. A walkür és Az istenek alkonya Brünnhildéjét a Bayreuthi Ünnepi Játékok sztárja, Catherine Foster formálta meg, míg a Siegfriedben a 2018-as Budapesti Wagner-napok Izoldája, Allison Oakes bújt az amazon bőrébe. Albert Pesendorfer mefisztói módon keltette életre a bosszúszomjas Hunding, majd a cselszövő Hagen karakterét, kiterjedt rajongótábora pedig örömmel láthatta viszont Christian Franzot A Rajna kincse Logéjaként. Stefan Vinke Siegfriedje és Lauri Vasar Guntherje mellett Anna Larsson Waltrautéja is nagy érdeklődésre tartott számot. Természetesen kitűnő magyar művészekben sem szűkölködött a fesztivál, Fricka szerepében Schöck Atala lépett színre, Alberichet Kálmán Péter keltette életre, de kivételes teljesítményt nyújtott Gál Erika, Horti Lilla, Pasztircsák Polina, Németh Judit, Kálnay Zsófia, Fodor Gabriella és Wierdl Eszter, valamint Wittinger Gertrúd, Fodor Beatrix, Várhelyi Éva, Kissjudit Anna, és Zemlényi Eszter is.

Van egy szomorú hírünk is a Wagner-napokkal kapcsolatban:

az, hogy 347 napot kell várni a következőre. Jövőre a 15. Budapesti Wagner-napok 2020. június 16. és 23. között a megújult Ring-tetralógiával, A nürnbergi mesterdalnokokkal és Waltraud Meier dalestjével varázsolja majd el a közönséget.

Fischer-Adam_portre_c_Csibi-Szilvia-131306.jpg

Fischer Ádám (Fotó/Forrás: Csibi Szilvia)

Már javában zajlik

a bérletárusítás

a jövő évi fesztiválra, amelyet Wagner utolsó zenedrámája, A nürnbergi mesterdalnokok dupla előadása foglalja keretbe, 2020. június 18-21. között pedig a megszokott módon, egymás utáni napokon kerül színre a Ring, ismét páratlan szereposztásban. A nürnbergi mesterdalnokok Beckmesserének szerepében Bo Skovhus, Walter von Stolzingként pedig Klaus Florian Vogt érkezik Budapestre, de visszatér világjáró művészünk, Bretz Gábor is, aki a Ring Fasoltja, és a Nürnbergi Veit Pognerjeként is színpadra lép. Elisabet Strid Évája és John Rutherford Hans Sachsa mellett rajongótábora türelmetlenül várja vissza a Ring Brünnhildéjét, Iréne Theorint, aki a 2017-es évhez hasonlóan ismét elképesztő rekordteljesítményre készül: három egymást követő napon bújik a walkür bőrébe. A régi-új belépők mellett a közönség legnagyobb örömére újra színpadra lép többek között Albert Pesendorfer, Gerhard Siegel és Johan Reuter, valamint olyan kiváló magyar kollégáik, mint Kálmán Péter, Schöck Atala, Pasztircsák Polina vagy Gál Erika.

A fesztivál megkoronázásaként Budapestre látogat a Budapesti Wagner-napok egyik legkedveltebb visszatérője, a legendás Wagner-énekesnő, Waltraud Meier, aki Josef Breinl kíséretével ad dalestet 2020. június 22-én.

Fischer Ádám: Vállalom a felelősséget a halk énekesekért!

Kapcsolódó

Fischer Ádám: Vállalom a felelősséget a halk énekesekért!

Nem az énekeseknek kevés a hangjuk, Wagnert néha így kell énekelni. Caruso-szindróma és énekbeszéd kapcsán beszélgettünk a Ring-ciklus karmesterével.

5 dolog, amit talán nem tudtál Wagner Ringjéről

5 dolog, amit talán nem tudtál Wagner Ringjéről

Wagner tetralógiája, A Nibelung gyűrűje megkerülhetetlen monstruma a zenetörténetnek. Összeszedtünk öt dolgot, amit talán nem tudtál róla.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Vizuál

Átadták a 20. Verzió Filmfesztivál díjait

A jubileumi szemlén idén öt kategóriában versenyeztek a filmek. A Nemzetközi versenyben két díjat is osztottak. A fesztivál a nyertes filmekkel a mozikban november 29-ig, online pedig december 10-ig folytatódik.
Vizuál

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Vizuál

Rangos németországi fesztiválon díjazták az Elfogy a levegő című magyar filmet 

Moldovai Katalin első mozifilm rendezése, az Elfogy a levegő kapta az ifjúsági zsűri díját a 72. alkalommal megrendezett Mannheim-Heidelberg Nemzetközi Filmfesztiválon.
Vizuál

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Eötvös Péter-ősbemutatóra készül az Opera

A zeneszerző Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című regényéből írt Valuska címmel operát, amelyet december 2-án mutat be a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház kritika

A nevetés védelme – Ligeti-bemutató Bécsben

A Ligeti-évforduló alkalmából újabb darabbal gyarapodott a magyar művek (egyébként nem túl nagy) száma a nemzetközi operarepertoáron. A Le Grand Macabre november 17-i előadásán jártunk.
Zenés színház interjú

„A művészet mindig arra késztet, hogy változtassunk a nézőpontunkon” – interjú Stefan Herheim operarendezővel

Stefan Herheim, napjaink egyik legelismertebb rendezője, az elmúlt évad óta Bécs „második operaházának” a MusikTheater an der Wiennek az igazgatója. Händel Theodorájából kiindulva vallásról, intézményesülésről és az operai önreflexióról beszélgettünk vele.
Zenés színház kritika

Megváltástörténet a kávézóban – Händel Theodorája a MusikTheater an der Wienben

Öt ember egy kávéházban – öt történet arról, mi történhet, ha az embert megérinti a természetfeletti. Händel Theodorája nem is játszódhatott volna térben és időben közelebb a közönségéhez, mint ahogyan a bécsi MusikTheater an der Wienben színre kerül.
Zenés színház hír

A Magyar Rádió Énekkara a bergamói Donizetti Operafesztiválon lép fel

Az együttes a zeneszerző Alfredo il Grande című operájában működik közre, november 19-én és 24-én. A meghívást Riccardo Frizzától, a Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek vezető karmesterétől kapták, aki egyben a fesztivál zeneigazgatója is.