Zenés színház

Szüts Apor: „Az opera egy művészi szimbiózis”

2017.10.22. 10:23
Ajánlom
A huszonnégy éves Szüts Apor A hallei kirurgus című operáját a Bartók Plusz Operafesztivál operaíró versenyének díjnyertes produkciójaként október 2-án mutatták be a Csokonai Színházban. A premier után az operaírás folyamatáról és többszörös zenészidentitásáról beszélgettünk a Virtuózok fiatal tehetségével.

- Mi vesz rá egy opera megírására egy tizenkilenc éves embert?

- Tanulni akartam. Nem ismertem az opera műfaját, hiányos volt a színpadi zenével kapcsolatos tudásom, és a Miskolci Operafesztivál pályázata pont kapóra jött. Úgy gondolom, mindenből lehet tanulni, amit a legjobb tudása szerint igyekszik az ember csinálni.

Szüts Apor próba közben

Szüts Apor próba közben (Fotó/Forrás: Sárvári Géza Zsolt / Virtuózok)

- Operát írni óriási dolog, szinte beláthatatlan vállalkozás. Honnan volt annyi önbizalmad, hogy bele merj vágni?

- Akármilyen nagy volumenű, széles spektrumú egy projekt, én biztos csak akkor kezdek neki, ha már van elképzelésem és látom a végét.

Ezúttal tudtam, mit akarok kifejezni és megmutatni, csak nem néhány perces hangszeres darab, hanem egy másfél órás opera formájában.

- Hogyan kell elképzelnünk egy opera írásának a folyamatát: a cselekmény sorrendjében születnek az egyes számok, vagy rendszer nélkül, és a végén kötöd össze őket?

- Tudok kronologikusan is haladni (ebben az esetben a határidő betartása miatt elsősorban így írtam a művet), de ha eszembe jut valami, ami az opera egy későbbi pontjához köthető, akkor nem fosztom meg magam attól, hogy azt is lejegyezzem.

- A mű központi témája egy fiú – akinek minden vágya, hogy zongorázhasson – és apjának bonyolult viszonya. Miért esett a választásod Szabó Magda e kevéssé ismert művére?

- A történet univerzalitása miatt választottam ezt a témát. Szabó Magda elképesztően ért az emberi lélekhez, nem véletlenül Békekötés a sorozat címe, amiben A hallei kirurgus is található.

A történet szépsége, hogy játszódhatna akármikor, és szólhatna akárkiről.

Händel személye elsősorban történelmi nagysága miatt érdekes.

- A színház kérésére magad fogod az operát vezényelni. Nem okoz nehézséget, hogy több szerepben is megálld a helyed?

- Bár nem vagyok diplomás karmester, nagyon örülök ennek a lehetőségnek: a darabot nálam jobban senki nem ismeri, így biztosan fogom tudni irányítani a zenekart.

Szüts Apor vezényel

Szüts Apor vezényel (Fotó/Forrás: Virtuózok)

- Hogy érezted magad az eddigi két előadáson?

- Egyértelműen megkönnyebbültem. Elsősorban saját magamtól tartottam, mert nem nagyon volt eddig alkalmam az árokból vezénylni. Mindemellett elsősorban zeneszerzői tapasztalatlanságomnak köszönhetőek

még sok csiszolnivaló maradt a művön, így bizonyára egy-két pontos biztosan fogok rajta változtatni.

- A bemutató után olyan színházi szakvéleményt is lehetett hallani, hogy aktualizálva akár nagy színházban is megállná a helyét a darab. Szívesen elvinnéd ebbe az irányba az operát?

- A történet időtlen, az általa hordozott üzenet ugyanúgy érvényes ma, mint abban a korban volt, amelyben játszódik. A történelmi hitelesség és Georg Friedrich Händel személye azonban érzésem szerint megköveteli a korhűséget. A zenében sok Händelre utaló idézet, bejátszás van, amely érvényét vesztené egy modern környezetben.

A hallei kirgus

A hallei kirgus (Fotó/Forrás: Virtuózok)

- A bemutató után egy kritikus hiányolta a katarzist a darabból. Jogosnak érzed ezt a véleményt?

- A katarzisnak sok fajtája lehet. A történet az édesapa vívódásáról, változásáról és annak körülményeiről szól, ehhez igazodik a darab íve is.

- Ugyanezt a kritikust „gyanakvással és aggodalommal töltötte el” a tény, hogy a librettó alapja egy rádiójáték volt, nem találta elég mozgalmasnak az előadást.

- Az opera elsősorban nem a színpadi világ megjelenítésére szolgál, ezért nem is tud olyan mozgalmas és eseménydús lenni, mint egy prózai darab. Sokkal fontosabb a zene jelentése, mert ebben az esetben nem az énekesek mozgása vagy a színpadi objektumok kerülnek előtérbe.

Az opera egy művészi szimbiózis, ahol szövegnek és zenének, díszletnek és jelmeznek, rendezésnek és színészi játéknak mind találkoznia kell.

- Aki ennyi mindenhez ért, helyt tud állni az összes szerepben, vagy előbb-utóbb választania kell, hogy zeneszerző, karmester, vagy zongoraművész legyen?

- Nagyon szerencsésnek tartom magam, hogy mindhárom szakmában lehetőségem van kipróbálni magam: akár szimfonikus zenekart vezetve karmesterként, akár zeneszerzőként, akár zongoristaként nagy színpadokon fellépve.

Én elsősorban zenész vagyok, így nem szeretnék, és nem is tudnék választani.

Szüts Apor: A hallei kirgus

A 2014-es miskolci Bartók Plusz Operafesztivál díjazott szerzeménye, A hallei kirurgus Szabó Magda azonos című rádiójátéka alapján készült, és a debreceni Csokonai Színházban játsszák a bemutató óta. A Virtuózokban megismert huszonegy éves Szüts Apor, aki kilenc évesen írta első zeneművét, nemcsak zeneszerzőként és korrepetitorként vesz részt az előadás munkálataiban, hanem karmesterként is. A mű a kilenc éves Händel életébe enged képzeletbeli bepillantást, akinek udvari orvosként (kirurgus) dolgozó édesapja hallani sem akar róla, hogy a fia zenész legyen. A mű fő vezérvonala az apa szeretetének és szigorának ambivalenciája: fia szeretetének visszaszerzéséhez le kell küzdenie önmagát. Szüts Apor zenéje sokféle stílust és zenei elemet hordoz magában. Vezérmotívumai, és annak egymáshoz való viszonyai párhuzamosan változnak a cselekmény eseményeivel.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Színház

Elhunyt Lukáts Andor

Életének nyolcvankettedik évében elhunyt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező – tudatta a Katona József Színház. Számtalan filmben szerepelt, talán a legismertebb alakítása az Eszkimó asszony fázikban volt.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.
Vizuál

Ön mit tenne, ha hűtlenségen kapná a házastársát?

Szembenézne a problémáival, vagy inkább hívna egy szakembert, aki vállalja, hogy elsimítja a dolgokat? A Volt szerető, nincs szerető című dokumentumfilmben egy hivatásos „szerető-elválasztót” láthatunk munka közben.
Színház

„Az új igazgató tervei olyan elemeket tartalmaznak, amelyek ránk nézve nem kedvezőek” – a Kolibri társulatának nyílt levele

Január 23-án nyílt levélben fordult a nyilvánossághoz a Kolibri Színház társulata, ahol a közelmúltban igazgatóválasztás zajlott le, amelynek eredményeképp 2025. március elsejétől Zalán János vezetheti a gyermek- és ifjúsági színházat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház interjú

Fokanov Anatolij: „Csak azt vállalom el, amit szeretek”

Harminchárom évvel ezelőtt Rigolettóként debütált Budapesten; hamar, 1992-ben lett az OPERA tagja. Fokanov Anatolijjal éppen akkor egyeztettem egy „életútinterjú” ügyében, amikor kiderült, hogy az örökös tagok sorába választották.
Zenés színház kritika

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Zenés színház ajánló

Miskolcon mutatják be Cser Ádám új operáját

Az Atelier című egyfelvonásos Ruggero Leoncavallo Bajazzók című művével egy este látható. Az ősbemutatóra január 24-én kerül sor, a produkció rendezője Szabó Máté.
Zenés színház beszámoló

Az utolsó opera – Eötvös Péterről szóló dokumentumfilmet mutattak be

Bár Kalmár András rendező eredetileg úgy tervezte, hogy a komponista első magyar nyelvű operájának létrejöttét mutatja be a filmjében, a sors tragikus fordulattal tette még jelentőségteljesebbé az ő és stábjának munkáját.
Zenés színház gyász

Elhunyt Otto Schenk rendező

A neves osztrák művészt, minden idők egyik legnépszerűbb operarendezőjét, számos legendás produkció alkotóját január 9-én, kilencvennégy éves korában érte a halál.