Zenés színház

Tiszta és egyszerű hang: Kincses Veronika 70 éves

2018.09.08. 09:50
Ajánlom
Kincses Veronika egyszerűen csak énekelt. Így vált a színpadon szerethető Mimivé, hús-vér Pillangókisasszonnyá, magával ragadó Judittá. Születésnapján köszöntjük a hetven éves operaénekesnőt.

Budapesten született 1948-ban. Egészen kiskorától próbálgatta hallás után a dallamokat a zongorán, emellett énekelgetett is, így nem csoda, ha szülei zeneiskolába íratták. A Postás zeneiskolában tanult szolfézst és zongorát, énekelt a Magyar Rádió Gyermekkórusában. A konzervatórium után felvették a Zeneakadémiára, ahol 1973-ban kapta kézhez diplomáját az opera tanszakon. Ugyanebben az évben lett a Magyar Állami Operaház magánénekese, Mozart Don Giovanni című operájának Zerlina szerepében debütált. 1974-ben a római Santa Cecilia akadémián Gianna Pederzininél, kora híres mezzoszopránjánál fejlesztette tovább énektudását, és elmélyült az olasz operakultúrában is. A hetvenes években több nemzetközi énekversenyt nyert, többek közt Karlovy Varyban, Pozsonyban, Párizsban.

KincsesV_Mimi-175203.jpg

Kincses Veronika

Első énektanára a legendás zenepedagógus Sík Olga volt,

szavai szerint sokat köszönhet a Kossuth-díjas szoprán Orosz Júlia emberi és szakmai pártfogásának, Mikó Andrásnak, az operaház főrendezőjének és az általa a hivatás nagymesterének tekintett Békés András rendezőnek is. Kincses Veronika a szakmai tudást és alázatot tartotta és tartja a legfontosabbnak, amely mellé kivételes érzékenység párosul, számára az éneklés maga a boldogság, de egyben felelősség is. Pályája során az volt a legfontosabb számára, hogy megvalósítsa a kottában foglaltakat.

Susanna-175022.jpg

Kincses Veronika Susanna szerepében (Fotó/Forrás: Szkárossy Zsuzsa)

Legkedvesebb szerepei Mozart, Puccini és Verdi műveihez fűződnek.

csocsszan-175022.jpg

Kincses Veronika Cso-cso-szán szerepében

Puccinitől elsősorban a Bohémélet Mimije (1986-ban az Operaház legendás előadásán Luciano Pavarotti volt partnere) és a Pillangókisasszony (e szerepében hallható a Szelek szárnyán című amerikai filmben), valamint Manon Lescaut és Angelica nővér . Mozarttól - akiről egy interjúban azt mondta: "gyógyír a toroknak, és egyszerűen zseniális" - a Figaro házasságá ból Susanna és a Grófné, Zerlina és Donna Elvira a Don Giovanni ból, Fiordiligi és Despina (Cosí fan tutte ), Verditől Elvira ( Ernani ), Leonóra ( A végzet hatalma ), Amelia Grimaldi ( Simon Boccanegra ). Szívesen énekelte a tragikus sorsú Juditot Bartók Béla A kékszakállú herceg vára című operájában, többek között a mű törökországi premierjén, valamint Nyilas Misit a Szabó Ferenc által komponált Légy jó mindhalálig című operában. Csodás hangját operafilmekben, például az Orfeusz és Eurüdiké ben, továbbá játékfilmekben is hallhattuk, mint A kétfenekű dob (1978), az "operett-király" életét feldolgozó Az élet muzsikája - Kálmán Imre (1984).

 

gregor_jozsef_es_kincses_veronika_1744966_1591-175204.jpg

Gregor József és Kincses Veronika

Az énekesnővel számtalan operafelvételén kívül több szólólemez készült, birtokosa a párizsi nemzetközi hanglemezdíjnak és az eMeRTon-díjnak. A kritika ezernyi árnyalatú hangjának tisztasága mellett elsősorban érzelmi gazdagságát, muzikalitását és eleganciáját emeli ki.

A világ számos híres operaszínpadán és fesztiválján énekelt a legnagyobb karmesterek dirigálása mellett.

Maradandót alkotott lírai, drámai szopránként és szubrettként, emellett "kirándult" az operett és a musical területére is. Több énekverseny zsűrijének volt tagja, a többi közt a Plácido Domingo által fémjelzett Operalián is. Az örökzöld dallamok mellett bárhol a világon szívesen énekli az A csitári hegyek alatt című magyar népdalt, a "könnyedebb" műfajból kedvence például a Nagy utazás, a Sohase mondd, avagy éppen a Maga rég nem lesz már a világon, amelyet kiskorában nagyanyja énekeltetett vele. Az operaszínpadtól már visszavonult, de a koncertezéstől nem.

kincsesveronika_01-175022.jpg

Kincses Veronika (Fotó/Forrás: Opera Café / YouTube)

A zenei oktatást szívügyének tekintő művész részt vett a Pécsi Tudományegyetem művészeti kara zeneművészeti intézetének létrehozásában, vezette az énektanszéket, ahol a jövő énekeseit és énektanárait oktatta, egy évtizede címzetes egyetemi tanár. Vajda József fagottművésztől született fia, Vajda Gergely szintén a zenei pályát választotta, karmester lett.

Kincses Veronika munkásságát 1978-ban Liszt Ferenc-díjjal és Székely Mihály-emlékplakettel ismerték el, 1980-ban Kossuth-díjat kapott, 1988-ban érdemes művészi címmel tüntették ki. 2008-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (polgári tagozat) kitüntetést vehette át az operairodalom szoprán szerepeinek világszerte elismert tolmácsolásáért, több évtizedes előadóművészi pályafutásáért. 2009-től a Magyar Állami Operaház mesterművésze és örökös tagja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Nem csak egy könyv a Budapest Nagyregény – Kiss Noémi a Lírástudók vendége

Huszonkét társával együtt ő is tagja a Budapest Nagyregény szerzőgárdájának, és elmesélte, miért érdekes számára Cinkota és a XVI. kerület, amelynek történetét ő írta meg. Kiss Noémi azt is elmondta, miért tartja nagy vívmánynak, hogy a vaskos kötet szerzőinek fele nő.
Színház

Egy vezető távozása és figyelmeztetés lett a következménye a Katonában egy színházjegy-akciónak

Két munkatársat figyelmeztetésben részesítettek, egy vezető beosztású dolgozó pedig elhagyja a színházat, miután kiderült, hogy DK-tagok kaphattak kedvezményes jegyeket.
Színház

Elhunyt Bajomi Nagy György, az Örkény Színház művésze

A Gábor Miklós- és Jászai Mari-díjas színművész 56 éves volt.
Vizuál

Ridley Scott filmjében Napóleon csak egy díszlet a saját életében

Hiába lett rendkívül látványos Ridley Scott Napóleonja, az európai történelem egyik legnagyobb hatású alakjáról végső soron csak egy sekélyes, koncepciótlan filmet sikerült rendeznie, amely ráadásul hemzseg a tárgyi tévedésektől.
Vizuál

A fekete arany és a fehér ördög – kritika a Megfojtott virágokról

Martin Scorsese egy három és fél órás krimi-drámával tért vissza, amelyben az amerikai történelem egy kevéssé ismert, sötét foltját mutatja be. Megfojtott virágok című filmjében a művészet klasszikus témáiról beszél, hogy megmutassa, mi is volna eredetileg a mozi célja.   

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

Negyven százalékkal csökkenti kórusa létszámát a Bayreuthi Ünnepi Játékok

A neves Wagner-fesztivál anyagi nehézségekkel indokolta, hogy százharmincnégy fős énekkarát mindössze nyolcvan főre csökkenti. A Német Opera- és Táncegyüttesek Szövetsége azt javasolta az Ünnepi Játékok vezetőségének, fontolják meg a döntést.
Zenés színház ajánló

Eötvös Péter-ősbemutatóra készül az Opera

A zeneszerző Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című regényéből írt Valuska címmel operát, amelyet december 2-án mutat be a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház kritika

A nevetés védelme – Ligeti-bemutató Bécsben

A Ligeti-évforduló alkalmából újabb darabbal gyarapodott a magyar művek (egyébként nem túl nagy) száma a nemzetközi operarepertoáron. A Le Grand Macabre november 17-i előadásán jártunk.
Zenés színház interjú

„A művészet mindig arra késztet, hogy változtassunk a nézőpontunkon” – interjú Stefan Herheim operarendezővel

Stefan Herheim, napjaink egyik legelismertebb rendezője, az elmúlt évad óta Bécs „második operaházának” a MusikTheater an der Wiennek az igazgatója. Händel Theodorájából kiindulva vallásról, intézményesülésről és az operai önreflexióról beszélgettünk vele.
Zenés színház kritika

Megváltástörténet a kávézóban – Händel Theodorája a MusikTheater an der Wienben

Öt ember egy kávéházban – öt történet arról, mi történhet, ha az embert megérinti a természetfeletti. Händel Theodorája nem is játszódhatott volna térben és időben közelebb a közönségéhez, mint ahogyan a bécsi MusikTheater an der Wienben színre kerül.