Zenés színház

Több mint 10 millió forintért kelt el Wagner antiszemita levele egy jeruzsálemi árverésen

2018.04.25. 11:48
Ajánlom
A „zsidó szellemiség modern kultúrára gyakorolt roncsoló hatására” figyelmeztet Richard Wagner német zeneszerző egy 1869-ben kelt levelében, amelyet 42 ezer dollárért (10,7 millió forint) árvereztek el kedd este Izraelben.
A zsidóság a zenében című antiszemita irat eredeti borítója

A zsidóság a zenében című antiszemita irat eredeti borítója (Fotó/Forrás: Wikimedia Commons)

Köztudott, hogy Richard Wagner zenéje Adolf Hitler kedvence volt, éppen ezért jelent különös fricskát a most zajlott árverés Jeruzsálemben.

Az árverésre bocsátott, kézzel írt levél 1869. április 25-én kelt, s azt a német zeneszerző Édouard Schure francia filozófushoz címezte. Wagner azt írta benne, hogy a zsidók asszimilációja a francia társadalomban megakadályozza a „zsidó szellem modern kultúrára tett roncsoló befolyásának a felismerését”, és hozzátette, hogy a franciák „nagyon keveset” tudnak a zsidókról.

1850-ben Wagner álnéven egy hírhedt antiszemita pamfletet is publikált „a zsidóság a zenében”

címmel, amelyben a zsidókat gyalázta.

Ezt 1869-ben újra kiadták, ekkor már Wagner neve alatt.

Meron Eren, a Kedem aukciósház alapítója és tulajdonosa azt mondta, hogy első alkalommal foglalkozik Wagnerhez köthető tárggyal.

Wagner forogna a sírjában, ha tudná, hogy egy szakállas zsidó húz hasznot a leveléből Jeruzsálemben 

– mondta.

Wagner

Wagner (Fotó/Forrás: wikimedia)

Az aukciósház vezetője elismerte, hogy problémát jelent számukra egy antiszemita levél áruba bocsátása Izraelben, de szerinte a dokumentum érdekelheti azokat a magángyűjtőket és múzeumokat, amelyek a holokauszt és a zsidógyűlölet témájára összpontosítanak.

A vásárló kilétét nem fedték fel. Eren szerint a levél egy izraeli gyűjtőtől származik, aki valószínűleg egy európai árverésen vásárolta azt 10 vagy 20 évvel ezelőtt.

Noha törvény nem tiltja, Izraelban nem adják elő Richard Wagner műveit, mert a zenekarok tartanak a tiltakozástól, amely a múltban már többször is kísérte a hasonló előadásokat. Ugyanakkor olyanok is vannak Izraelben, akik megpróbálják megtörni a Wagnert körülvevő tabut, és népszerűsítik zenéjét, köztük Jonathan Livni ügyvéd, az Izraeli Wagner Társaság vezetője.

Szerinte az izraeliek kedvelik az olyan német termékeket, mint a Volkswagen és a Mercedes autók, Németországban készülnek az izraeli vonatok és a tengeralattjárók, de közben továbbra is bojkottálják Wagnert.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

Dubóczky Gergely: Rajongok Ives elképesztően ötletgazdag szemléletéért

A kísérletező zeneszerző, Charles Ives két karmestert is foglalkoztató IV. szimfóniája először hangzik fel a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A mű második karmesterével, Dubóczky Gergellyel beszélgettünk.
Színház

Színházi esttel emlékeznek meg Morcsányi Gézáról a Radnótiban

Személyes vallomásokkal, legendás előadások és közös emlékek felidézésével elevenedik meg a januárban elhunyt Morcsányi Géza alakja március 26-án. Az emlékesten való részvétel díjtalan, de regisztrációköteles.
Vizuál

„Mindegyik képen megjelennek a hőseim” – Korniss Péter 55 éve tartó széki meséi

Korniss Péter Várfok Galériában látható legújabb, Hosszú úton című kiállítása az erdélyi községbe, Székre vezet, ahová a fotóművész ötvenöt éve hazajár. Nemcsak fényképezni, hanem együtt lenni a község lakóival, akik időközben a barátai lettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház lapszemle

Számos jelentkező pályázik a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára

A Magyar Állami Operaház főigazgatói pályázatára március 28-ig lehet jelentkezni, a napokban megjelent hírek szerint több jelentkező, énekes, karmester és rendező is megméretteti magát.
Zenés színház gyász

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Zenés színház ajánló

Dichterliebe – A tizenkét óriás: egy különös szerelem története különleges módon elevenedik meg az Átriumban

Egy fiú és egy lány, akik egy bulin megismerkednek, egy éjszakára egymásra találnak, majd reggelre a lány eltűnik. Álmodta a fiú az egészet vagy lezajlott a valóságban? Erről szól a Danubia Zenekar március 28-án és 29-én látható előadása az Átriumban.
Zenés színház interjú

„Anne akkor fogott bele az írásba, amikor még volt remény” – beszélgetés Süle Dalmával

Április 7-én, nagypénteken Feltámadás címmel tartanak ünnepi koncertet, április 16-án pedig a holokauszt magyarországi áldozataira emlékezve tűzik műsorra Grigori Frid Anne Frank naplója című mono-operáját.
Zenés színház hír

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.