Zenés színház

Tragikus szerelem történelmi háttér előtt – a Rudolfot mutatják be a Margitszigeti Színházban

2025.04.04. 10:25
Ajánlom
A Margitszigeti Színház idei szezonjában is kínál különlegességeket a musical szerelmeseinek. A Rudolf musical bemutatója júliusban három alkalommal, két szereposztásban lesz látható a Margitsziget nyári színházában. A címszerepet és a főszerepeket megformáló művészek számára a szereptudás mellett komoly lelki felkészülést is igényel a történet valós személyeinek hiteles megformálása. A történelmi hitelességű mű a trónörökös Rudolf és a tragikus sorsú lázadó Vetsera Mária szerelméről szóló, nagyívű alkotás. A főszerepekben Sándor Péter, Kocsis Dénes, Jenes Kitti és Nagy Alma Virág látható, a hazai musicaljátszás kiemelkedő fiatal színészei, akik a nyáron a Margitszigeti Színházban csillogtatják meg tehetségüket.

Rudolf, a régen várt Wildhorn-musical végre megérkezik a Margitszigetre

A Margitszigeti Színház és a Győri Nemzeti Színház tavalyi sikeres együttműködése megalapozta az idei közös vállalkozást. Tagadhatatlan, hogy napjaink legkedveltebb műfaja a musical, mely minden korosztály számára élményt nyújt. A musical az a műfaj, melyben a színész és a rendező a közönség meghódítására, lenyűgözésére törekszik a zenés színház szinte korlátlan eszközeinek felhasználásával. Az a szórakoztató műfaj, amely az első pillanattól képes magával ragadni a nézőt.

A Margitsziget patinás színháza, a szabadtér különleges adottságaival valóban előnyös helyszínt jelent a nagy, történeteket mesélő musicalprodukcióknak.

A zenés színház kedvelői bátran számíthatnak arra, hogy az új Rudolf-musicalbemutató is igényt tart majd a nézők minden egyes érzékszervére. A Rudolf története nem mese. A cselekmény fontos történelmi eseményeket mutat be az Osztrák–Magyar Monarchia korából, a történelmi kor eredeti patinájában. A Rudolf-musical sodró, lendületes, nagy amplitúdóval átélhető mű, melyben Wildhorn dramatikus és nagyívű zenei költeményének elementáris hatását a kort idéző pazar látvány és koreográfia egészíti ki. Mindezek fókuszában maga a szerelem áll: Rudolf főherceg és Vetsera Mária katartikus egymásra találása. A Rudolf-musical azt az élményt ígéri, melyre szívesen visszavágyik majd minden néző.

Az utolsó csók

Általában elmondható, hogy a könyvek, filmek és kiemelkedő zenés darabok a történelem nagy alakjairól születnek, ám sokszor a kevésbé ismert uralkodók, hercegek, harcosok élete tartogatja az igazán érdekes és fordulatos sztorit. Jelen esetben egy konzervatív apa mellett felnövő, liberális gondolkodású herceg házasságtörése a történet, melyet egy tizenhét éves lánnyal tesz meg, a lezárása mindennek pedig egy igencsak megkérdőjelezhető halál. Mennyi minden fért bele Rudolf főherceg, trónörökös harminc évébe? A darabból kiderül!

Rudolfsajtotajekoztato_MargitszigetiSzinhaz04-101958.jpg

A Rudolf sajtótájékoztatója (Fotó/Forrás: Gálos Mihály Samu / Margitszigeti Színház)

A trónörökös szerelmi története sztárokkal

A darab Rudolf trónörökös és Vetsera Mária szenvedélyes, romantikus és tragikus véget érő kapcsolatát meséli el, drámai muzsikával és hatalmas slágerekkel.

A fiatal Rudolf trónörökös abban a pillanatban ismerkedik meg a tizenhét éves bárónővel, amikor minden összeomlani látszik körülötte.

Apjával, Ferenc József császárral egyre nyilvánvalóbb kibékíthetetlen politikai és emberi ellentéte, mindenütt besúgók veszik körül, feleségével boldogtalan a kapcsolata, és a magyarok ráadásul tőle várják a Monarchia válságának megoldását. Rudolf csapdában érzi magát, képtelen túllépni saját korlátain, és megváltásként, vagy végzetes megoldásként (?) érkezik életébe a mindent elsöprő érzelem. A titkos viszony persze nem kerüli el a nagy manipulátor, Taaffe miniszterelnök figyelmét sem, aki esküdt ellensége Rudolf politikai karrierjének, melyet minden formában igyekszik megakadályozni – mint karaktergyilkos –, nem kímélve magánéleti boldogulását sem. További bonyodalmat szolgáltatnak az Osztrák–Magyar Monarchia irányítására készülő Rudolfot érő nehézségek: ideológiai szembenállása apjával, Ferenc József császárral; a magyar főurak szervezkedése, valamint kényszerű házassága Stefánia belga hercegnővel.

Rudolf és Vetsera Mária halálának körülményei máig tisztázatlanok.

A legvalószínűbb, hogy a páros öngyilkosságot követett el. Temérdek jel utalt arra, hogy mire készülnek, ám az akkori hatóságok nem vették komolyan a figyelmeztetéseket. Holttestüket 1889. január 30-án találták meg a Mayerling településen álló vadászkastélyban. A hivatalos ok öngyilkosság, azonban többen politikai merényletet sejtenek a háttérben, és úgy gondolják, a trónörökös nem maga vetett véget az életének.

A megújuló darab Bakos-Kiss Gábor rendezésében kerül a Margitszigeti Szabadtéri Színház színpadára, a címszerepben Sándor Pétert és Kocsis Dénest láthatjuk majd, míg további főszerepekben Jenes Kitti és Nagy Alma Virág áll majd a közönség elé, valamint a Győri Nemzeti Színház társulata, kiváló művészei. A zenei vezető és karmester Silló István, a díszlet- és jelmeztervező Árva Nóra, a koreográfus Szöllősi Krisztina.

Kiállítás Rudolf életéről a Víztoronyban

A Margitszigeti Színház a bemutató alkalmával egyedi kiállításra is készül. A tárlaton keresztül elénk tárul majd a trónörökös Rudolf és korának története, mégpedig a mai kor számára hiteles forrásnak tekinthető Larisch grófnő önéletrajzi könyve, valamint Rudolf trónörökös felesége, Stefánia levelei és visszaemlékezése alapján.  A kiállítás a történet minden fontosabb szereplőjét igyekszik bemutatni, elsősorban a trónörököshöz kötődő kapcsolatokat, Rudolf gyerekkorát is érintve: a főherceg tudományos, politikai nézeteit, a családhoz való viszonyát, a megfigyelésekkel kísért botrányos magánéletét, a sorsát előrevetítő történéseket, melyek kódolták, sodorták a végzetes tett felé a szerelmeseket.  A kiállítás a műemlék Margitszigeti Víztoronyban kap helyet, mely a színházjeggyel rendelkező nézők számára ingyenesen látogatható.

A bemutatót július 3-án tartják a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon. Az előadást összesen három alkalommal, még július 4-én és 5-én tekintheti meg a közönség.

Az előadásról további információ itt érhető el. >>>

Támogatott tartalom.

Fejléckép: A Rudolf szereplői (fotó/forrás: Gálos Mihály Samu / Margitszigeti Színház)

Margitszigeti Színház

Budapest reprezentatív nyári színháza a Margitszigeten a Margitszigeti Színház.

A Margitszigeti Színház Nkft. az 1938-ban megnyitott és azóta üzemelő, épített, aréna jellegű nézőterű színház üzemeltetője, melynek területén áll a műemlék Víztorony-kilátó.

A nyári színház fontos és jelentős helyet tölt be a főváros életében, mint a gazdagon zöld környezetben álló közösségi helyszín is, és mint a városban élő polgárok kedvelt szórakozóhelye, amely a hazai és külföldi közönség kiszolgálásban egyaránt fontos kulturális központnak tekinthető.

A patinás nyári színház a 2013-ban elvégzett, jelentős felújítást követően immár 3000 fő néző fogadására alkalmas. A fedett, nagyméretű, technikailag jól felszerelt színpad a szcenírozott előadások, operák, valamint operett-, musical-, balett- és táncelőadások színpadra állítására kiváló helyszín.

A színház fő profilja elsősorban a nagyprodukciók bemutatása, a klasszikus zenei szimfonikus koncertek mellett a könnyűzenei események meghívása is. A produkciók létrehozása, bemutatása saját vállalkozásban történik, több esetben együttműködésben a hazai színházakkal, mint például az Magyar Állami Operaházzal és a Nemzeti Filharmonikus Zenekarral, valamint a nemzetközi színtérről meghívott külföldi művészekkel és társulatokkal.  Számos nagy bemutató és nemzetközileg elismert művész fellépése színesíti és gazdagítja a nyár közel négy hónapjában nyitott nyári színház minőségi és választékos kínálatát.

A színház célja a válogatással, hogy lehetőség szerint minden korosztály, kultúrát fogyasztó és színházba járó közönség megtalálja a kedvére való produkciót.

A Margitszigeti Színház Mindenki színháza.

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Zenés színház kritika

Önazonosság egy változó világban – az Arabella Bécsben

Ismét Christian Thielemann vezényletével tűzte műsorra a Richard Strauss-életmű fontos darabját a Bécsi Állami Opera. Az Arabella ráadásul igen impozáns szereposztással került színre, így a német zene rajongói körében nagy érdeklődés kísérte a produkciót.
Zenés színház ajánló

Szonja Joncseva, Isabel Leonard és Piotr Beczała is szerepel a Metropolitan-közvetítések új évadában

Az Uránia Nemzeti Filmszínház sorozatában ezúttal nyolc élő közvetítés és azok ismétlése szerepel, köztük Bellini két operája, Az alvajáró és A puritánok, valamint egy kortárs mű, Gabriela Lena Frank Frida és Diego utolsó álma című operája.
Zenés színház ajánló

Mozart, Beethoven és Wagner áll a Magyar Állami Operaház következő évadának fókuszában

A Magyar Állami Operaház 2025/26-os évada 385 előadással várja a közönséget, köztük hét új bemutató, harminchatféle repertoár-előadás, tizennégyféle gyermek- és ifjúsági produkció, valamint több mint két tucat koncert és dalest szerepel.
Zenés színház interjú

Beavatás Brittennel – Novák János A kis kéményseprő készülő előadásáról

Benjamin Britten „szabadító operáját”, A kis kéményseprőt az OPERA Gyermekkarának közreműködésével, Hajzer Nikolett vezényletével Novák János rendező, csellóművész állítja színpadra az Eiffel Műhelyházban.
Zenés színház gyász

Elhunyt Szűcs Márta

A kiváló koloratúrszopránt, akit hazai sikerei mellett a nemzetközi operaélet is nagyra tartott, elsősorban a bel canto operák főszerepeinek megformálásáért, hetvenkét éves korában érte a halál.