A hivatalok abszurd és fáradt működését mutatja be a Soharóza kórus Az Ügy című előadása, amely Nagy Fruzsina jelmeztervező munkája nyomán lett „catwalk” koncert. Hogy ez pontosan mit is jelent, ahhoz érdemes feleleveníteni, hogy Az Ügyet Kodály Székely fonó című daljátéka ihlette: ez is lazán kapcsolódó jelenetekből álló előadás, Halas Dóra és a Soharóza népdalfeldolgozásaival, illetve Bartha Márk elektronikai kíséretével.
Az Ügy a kifutók világát idézi, a színpadon ugyanis különös és különleges jelmezekben jelennek meg a kórustagok, hogy elénekeljék számaikat.
A Soharóza a produkcióval megjárt a Szigetet is, augusztus 11-én délután 5 órakor a Színház- és Táncsátorban léptek fel. A kórustagokat és az alkotókat Dubniczki Attila fotós is elkísérte így született az alábbi galéria a backstage-ben és a próbán készült fényképekből.
Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!
Ahogy a Soharóza Tabu kollekció című előadásának, úgy Az Ügynek is szép visszhangja támadt, nem is érdemtelenül. Ez egy roppant ötletes, a hétköznapi problémáinkra reflektáló produkció, amelyet a kortárs közvetlenséggel megszólaló, „átköltött” szövegű népdalok és az extravagáns jelmezek tesznek emlékezetessé. (Magáról az előadásról itt látható egy képgaléria.)
Egy ilyen előadást, amelyben 70-100 egyedi jelmez, rengeteg gyorsöltözés és jelenetváltás van, nem egyszerű összehozni – egy kőszínháznak is kihívást jelentene. Hát még egy olyan független csapatnak, mint a Soharóza, amelynek tagjait a tiszta, érdek nélküli lelkesedés hajtja előre. Ahogy Halas Dóra mondta interjúnkban:
Nagyon sok ember nagyon kevés pénzért dolgozik a mi produkcióinkban, a legtöbben tényleg szerelemből csináljuk.
A Soharóza több mint tíz éve alakult, huszonöt tagú kísérleti kórus, bár a kottából éneklés sem idegen tőlük, azért a legjellemzőbb rájuk, hogy alapjaiban átfogalmazzák a kóruséneklést – írtuk a kórusról, amikor a Kult50 2019-es merítésébe válogattuk őket. Halas Dórával és Nagy Fruzsinával korábban interjúztunk is, abból a beszélgetésből sok minden kiderült, például az, hogy miként szakít időt két gyermekes anyuka művészi tevékenységre, és hogyan hozta össze kettejüket a sors, na meg az alkotói láz.
Júniusban a Soharóza közönsége anyagi segítségét kérte ahhoz, hogy lemezre tudja venni a Tabu kollekció zenei anyagát. A megcélzott 1000 dolláron túl összejött még 700, egy anonim felajánlásnak köszönhetően pedig összesen 2000. Ez azt jelenti, hogy Az Ügyből is készülhet lemez.
A Trafóban szeptember 17-én és 18-án este 8 órától látható a Soharóza Tabu kollekció című előadása.