Zenés színház

Ünnep a Vígben: Egymillióan látták már A padlást

2019.12.04. 12:30
Ajánlom
Különleges jubileumhoz érkezik A padlás a Vígszínházban. A legendás előadás egymilliomodik nézőjét köszöntheti december 9-én. A bemutató óta eltelt több mint három évtizedben több generáció nőtt fel Presser Gábor, Sztevanovity Dusán és Horváth Péter szívet melengető meséjén.

A padlás, amely Sztevanovity Dusán ötletéből született, Presser Gábor zenéjével, Marton László rendezésében, minden idők legsikeresebb magyar musicalje. Az előadást az ősbemutató óta csaknem 30-szor mutatták be az ország különböző színházai, és ma már a New Yorkban is dolgoznak a darab amerikai adaptációján.

A Broadwayre megy A padlás – Presserék a harmadik fordításra bólintottak rá

Kapcsolódó

A Broadwayre megy A padlás – Presserék a harmadik fordításra bólintottak rá

Nagyinterjút készített Presser Gáborral a Forbes, arról is, hogy hogyan haladnak A padlás Broadway-adaptációjának munkálatai, amihez a zeneszerző New York és Budapest között ingázik mostanában.

A padláson – Ég és Föld között – minden megtörténhet, akárcsak a mesékben. Egy fiatal tudós megszállottan dolgozik szuperintelligens számítógépén, és különféle titokzatos számításokat végez, de nyugalmát és munkáját állandóan megzavarják különféle halandó és halhatatlan lények...

padlas023-122418.jpg

A padlás (Fotó/Forrás: Vígszínház)

2019. január 29-én lesz pontosan 32 éve, hogy a Vígszínház bemutatta A padlást, és a 13 szerepet összesen 70 színész, több generáció játszotta, egymásnak adva át a tudást. Az egykori szereplők között volt Kaszás Attila, Rácz Géza, Selmeczi Roland, Sipos András, Tábori Nóra, Vallai Péter és Vizy György – akik már az égi társulat tagjai.

DSC_4865-122418.jpg

Wunderlich József A padlásban (Fotó/Forrás: Vígszínház)

Az eredeti szereposztásból két színész a mai napig játszik az előadásban:

Igó Éva kezdetben Süni volt, 350-szer játszotta el azt a szerepet, ma pedig már Mamókaként főzi a szilvásgombócot. Hegedűs D. Géza az eredeti szereposztás Barrabása volt, ma pedig már Témüller szerepében önkéntes házmesterként felügyeli A padlást.

A mostani szereposztásból a Témüllert játszó Fesztbaum Béla Ütegként és Detektívként is színpadra lépett már.

A Rádiós szerepét, amelyet kifejezetten Kaszás Attila számára írtak a szerzők, a színész után sok éven át Oberfrank Pál játszotta, de ma már Wunderlich József és Ember Márk éneklik a gyönyörű dalokat. Barrabás, a gengszter és a Révész sokáig Hegedűs D. Géza volt, ma pedig a színház fiatal tehetsége, Csapó Attila.

Süni, a fiatal lány szerepében Igó Éva és Hullan Zsuzsa után most Márkus Luca és Antóci Dorottya tanul hegedülni. Lámpás szerepében először Rudolf Péter, aztán Csőre Gábor (és Király Attila?) zsörtölődött a társaival, és ma Tóth András játssza a törpe szellemet. A Rubik Ernő által tervezett Varázskönyv titkos hajtogatási technikáját még Méhes László tanulta meg Hercegként, ma pedig már Szántó Balázs forgatja a könyvet. Lázár Balázs mellett Dolmány Attila kölcsönzi hangját a Rádi által tervezett számítógépnek.

DSC_3215-122418.jpg

A padlás (Fotó/Forrás: Vígszínház)

A padlásban legtöbbször Pápai Erika lépett színpadra.

Az 530 éves Kölyök szellemként debütált, majd egy ideig Süni volt, aztán újra Kölyökként játszott az előadásban. Kölyökként ma már a Mágnás Miskában debütáló Dobó Enikőt láthatják a nézők, Detektív szerepét pedig szintén társulatunk új tagja, Kőszegi Ákos játssza.

A detektív másik balkezének szerepében tűntek fel eddig a legtöbben, összesen 13-an. A padlás legújabb lakója ifj. Vidnyánszky Attila, aki 2019. november 15-én játszotta először Üteg szerepét Gyöngyösi Zoltán mellett.

DSC_4071-122418.jpg

A padlás (Fotó/Forrás: Vígszínház)

 

A fejlécképen: Horváth Péter szövegkönyvíró, Sztevanovity Dusán dalszövegíró és Presser Gábor zeneszerző, A padlás című musical alkotói a budapesti Vígszínházban 2019. november 19-én. Fotó: Mónus Márton / MTI

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Több mint egy hónapig ingyenesen nézhetünk klasszikus magyar filmeket

December 2. és január 6. között ingyen látható a FILMIO kínálatában szereplő összes klasszikus magyar film, több mint 450 alkotás a Meseautótól a Macskafogón át a Moszkva térig.
Klasszikus

Neves muzsikusok fogtak össze egy jó cél érdekében

December 8-án jótékonysági koncertet rendeznek a Zeneakadémián az autizmussal élő gyermekeket, fiatalokat segítő Világom Alapítvány támogatására. Az esemény mellett a hazai zeneélet nagyságai álltak ki.
Könyv

Beleolvasó – Grecsó Krisztián: Apám üzent

Az Apám üzent Grecsó Krisztián eddigi legszemélyesebb könyve, miközben valódi fikció. Regényes nyomozás a családi múlt után, amely a személyes vallomás látszatát kelti. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Vizuál

Dargay Attila szellemisége elevenedik meg az új Csongor és Tünde-adaptációban

2025 tavaszán érkezik a mozikba a Csongor és Tünde egész estés animációs film. A családoknak szóló mesefilm Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán, Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült. Cikkünkben megtekinthető az első teaser előzetes.
Vizuál

Téli képeslapok a boldog békeidőkből

A békebeli ünnepi képeslapok világát eleveníti fel a Várkapitányság és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum november 29-én megnyílt közös adventi kiállítása a Budavári Palotanegyed újjászületett Csikós udvarán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház hír

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Zenés színház ajánló

Karácsonyi dalokra épülő előadást mutat be az OPERA Gyermekkara

A szentestéhez kapcsolódó népdalokat, népszokásokat dolgoz fel a Magyar Állami Operaház Magyar karácsony című előadása, amit Ádám Jenő azonos című darabja nyomán, Kocsár Miklós rokon műveivel kiegészítve tűz műsorára az OPERA Gyermekkara és Zenekara.
Zenés színház interjú

A férfivá válás küzdelmei – Bartus Berci a Hamupipőke Hercegéről

Bartus Berci a közelmúltban debütált élete első nagyszínházi főszerepében: a Hamupipőke című új bemutató Hercegeként lépett a közönség elé a Budapesti Operettszínházban. A fiatal művésszel célokról, mesterekről, szakmai tapasztalatszerzésről beszélgettünk.
Zenés színház lapszemle

Az opera akkor lesz a népé, ha valaki finanszírozza – Kovalik Balázs és Márton Dávid a műfaj helyzetéről

Hosszú beszélgetést közölt a Színház folyóirat két jelentős, külföldön működő magyar operarendezővel, Kovalik Balázzsal és Márton Dáviddal. A két művész körüljárta a műfaj népszerűségének, társadalmi helyzetének kérdéseit. Lapszemle.
Zenés színház ajánló

Éltek-e még régi lányok? – Cseh Tamás és Bereményi Géza dalaira épülő zenés esttel készül a Thália

Zenés produkcióval bővül a Thália Színház repertoárja 2025 januárjában: érkezik a Fehér Babák, egy élő zenekar által kísért színházi est Cseh Tamás zeneszerző és Bereményi Géza költő dalaival.