Zenés színház

Ünnepi évad Szegeden

2011.05.21. 08:11
Ajánlom
Fennállásának 80. évfordulóját ünnepli idén a Szegedi Szabadtéri Játékok. Az előadásokat az ország legjelentősebb színművészei és operaénekesei, nagyformátumú rendezők és alkotók jegyzik idén is.

A 2011-es évad az ünneplés jegyében telik a Szegedi Szabadtéri Játékoknál, hiszen 80 éves lesz idén hazánk legnagyobb nyári színházi fesztiválja. Az évforduló nemcsak a Játékok életében fontos, nagy jelentőséggel bír az egész magyar színházi életre nézve is. Számokban kifejezve: 80 nyár alatt több mint 900 előadást és ezek közül több mint 330 bemutatót láthatott több mint négy és fél millió néző.

Az ünnepi nyitóelőadás Madách Imre halhatatlan műve, Az ember tragédiája (július 1., 2.) lesz Vidnyánszky Attila rendezésében. A Tragédia "csúcstartó" a Szegedi Szabadtérin, hiszen az elmúlt évtizedekben 16 évad során 61 előadásban láthatták a nézők a Dóm téren. Vidnyánszky "szélesvásznú" produkció létrehozására vállalkozott: központi díszletelemként az emberiség történetének pergamenjét álmodta színpadra. Az örök nőt, Évát Ónodi Eszter alakítja, partnere Rátóti Zoltán lesz Ádám szerepében. Kettejük történelmi vesszőfutását Luciferként Trill Zsolt követi majd végig. Vidnyánszky Attila a beregszászi társulattal két alkalommal rendezte meg a művet. Alkotótársai Alekszander Belozub díszlet- és jelmeztervező, Gemza Péter koreográfus és Verebes Ernő zeneszerző lesznek. Az előadás fiatal statisztái a márciusi, Debrecenben, középiskolásoknak megrendezésre kerülő Tragédia-játszó fesztivál győztesei.Az alkotók azt ígérik: a magyar színházi élet ünnepévé teszik az előadást.

A második bemutató Lehár Ferenc egyik legnépszerűbb és legjelentősebb műve, A víg özvegy (július 15., 16., 22., 23.) lesz. A produkció rendezője, Kozma Péter pályáját ugyan Magyarországon kezdte, hiszen többek között a Magyar Állami Operaházban is dolgozott, diplomáját viszont az Amerikai Egyesült Államokban szerezte, és azóta is ott dolgozik jelentős társulatoknál operarendezőként. Parádés szereposztásra számíthatnak a nézők: olyan népszerű színészeket sikerült megnyerni a produkcióba mint Haumann Péter, Bajor Imre, Csákányi Eszter, Molnár Piroska, Hernádi Judit és Szacsvay László. Az operaénekesek közül Herczenik Anna, Keszei Bori, Boncsér Gergely, Gárdai Gábor és Kálmán Péter kápráztatja el a közönséget. A produkció karmestere és zenei vezetője Kesselyák Gergely, a díszletet - amelynek központi eleme az eldőlt Eiffel-torony - és a jelmezeket Zeke Edit tervezi.

Nemzetközi szereposztással kerül színre a tavalyi év visszatérő produkciója, egyben legnagyobb sikere, a Carmen (július 29., 30.) "élményopera", Kero® rendezésében. A buja cigánylányt - akinek történetét romos, katonáktól hemzsegő dél-amerikai nagyváros díszleteibe képzelték az alkotók - idén is Mester Viktória alakítja, gyilkos szerelmét pedig Arnold Rutkowski. A csábító torreádor, Escamillo szerepében a jóképű görög operista, Aris Argiris mutatkozik be. 

Az évad utolsó bemutatóját Béres Attila rendezi. Alkotótársai Velich Rita jelmez- és Horesnyi Balázs díszlettervező, Bodor Johanna koreográfus, Ari-Nagy Barbara dramaturg, valamint Silló István, aki a produkció karmestere és zenei vezetője. A Valahol Európában (augusztus 12., 13., 14., 19., 20., 21.) musical édes-bús, világháborús története megrendítő látvánnyal kerül színre. A pusztítást és az árvagyerekek hősiességét bemutató jelenetekben fényfestés, kaszkadőrök, égő kerítés, berobbant ablakok ábrázolják. Az ország legjobb színházaiból érkező művészek vesznek részt a produkcióban: Mácsai Pál, Alföldi Róbert, Keresztes Tamás, Tompos Kátya, Szarvas József, Szőcs Artur és Pindroch Csaba.

Az újszegedi játszóhely eddig a prózai előadások helyszíne volt, idén azonban két operát játszik itt a Kolozsvári Magyar Opera: a Gianni Schicchi Hero Lupescu, a Mario és a varázsló Békés András rendezésében látható. A Puccini-opera főbb szerepeiben Sándor Árpád, Kele Brigitta és Pataki Adorján lép fel, a Vajda-mű Cipolláját Kovács István alakítja, az este karmestere Selmeczi György lesz. A másik újszegedi bemutató a Darvasi László művéből készült Popeye című musical, amelyet a Kecskeméti Katona József Színház és a Thália Színház koprodukciójában már játszanak Ganxsta Zolee főszereplésével.

Az eddigi nyolcvan nyár alatt több mint kilencszáz előadást játszottak négy és fél millió néző előtt a Dóm téren, amelynek több mint harmada, 330 bemutató volt. Ezt a történelmet digitalizálta is a fesztivál menedzsmentje: a Szegedi Szabadtéri Játékok honlapjáról elérhető kronapédia segítségével az 1931 és 2009 közötti produkciók kereshetővé váltak. Az adattár a jövőben folyamatosan bővül.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Vizuál

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Zenés színház

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Klasszikus

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Stéger Ferenc életét bemutató kiállítás nyílik Szentendrén

A szentendrei születésű világhírű tenor énekes, Stéger Ferenc születésének bicentenáriuma alkalmából nyílik kiállítás a Ferenczy Múzeumban, október 24-én. Az ünnepelt operaénekes bejárta egész Európát, 1846–1874 között közel ötven városban megfordult.
Zenés színház interjú

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Zenés színház ajánló

Sztárénekeseket hoz Budapestre a húszéves Georg Solti Akadémia

Az elismert olaszországi bel canto nyári akadémia jelentős nemzetközi karriert építő egykori növendékei közül Aigul Akhmetshina, Freddie De Tommaso, Hera Hyesang Park és Paul Grant lép fel október 20-án a Magyar Állami Operaházban.
Zenés színház hír

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Zenés színház interjú

Vágó Zsuzsi: „Az egész nézőteret be kell kebeleznem”

Vágó Zsuzsi eljátszotta a musicalirodalom legnagyobb hősnőit, köztük Júliát és Scarlett O’Harát, a Miss Saigon Kimjét, az Abigél Vitay Georgináját és a Rebecca Énjét. Ikerlányai születése után idén tavasszal, a Carmen Jósnőjeként tért vissza a Budapesti Operettszínházba.