Zenés színház

Utoljára állt színpadon Haumann Péter

2021.09.29. 10:55
Ajánlom
Szeptember 24-én lépett utoljára színpadra Haumann Péter, aki a Madách Színház 1500. jubileumi Macskák előadásán búcsúzott a nézőktől.

„Van egy olyan érzésem, hogy színpadra utoljára most léptem föl. Lesz még színészi működésem, de már nem színpadon. Ezt a részét a szakmámnak befejeztem.” – nyilatkozta a jubileumi est után a színész az RTL Klubnak.

Haumann Péter már a Macskák 1983-as bemutatóján is játszott, az elmúlt évtizedekben több mint háromszázszor játszotta el Tust és Gasztofár George-ot. A 80 éves színész utolsó előadásán is Tusként állt színpadra.

Tus, a színházi macska szólója a Macskák 1983-as változatában:

A Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas Haumann Péter érettségi után a Színház- és Filmművészeti Főiskolán tanult tovább, ahol 1963-ban szerzett diplomát. Azonnal szerződtette a debreceni Csokonai Színház, ahol három évadot töltött, mielőtt a Pécsi Nemzeti Színház társulatának tagja lett.

1970-ben került vissza Budapestre, két évig a 25. Színházban játszott. Megfordult a József Attila Színházban, a Madách Színházban, a Nemzeti Színházban, az Arizona Színházban és egy rövid ideig a Radnóti Színházban, majd 1994-ben a Katona József Színházhoz került. 2016-ig volt a társulat tagja, onnantól szabadúszóként dolgozott. 2017-ben először állt színpadra két gyermekével, Petrával és Mátéval a Pesti Magyar Színházban. A különleges alkalom apropóján a bemutató előtt mi is megszólaltattuk őket.

243141741_4549326355088177_3134465861943760253_n-105112.jpg

Haumann Péter a Macskák 1500. előadásán (Fotó/Forrás: Jardek Szabina / Madách Színház)

Nemcsak színészként találkozhatott vele a közönség, több darabot is jegyez rendezőként, többek között az Éjszakai telefont, a New York körbe-körbét – melyet háromszor is színre vitt –, a Kár lenne nélkülünket és a Könnyű erkölcsöket.

Színházi munkái mellett a három évig vezette a Magyar Televízió Slágertévé című műsorát Kovács Katival, emellett olyan nagy sikerű játékfilmekben láthatták a nézők, mint a Feldobott kő, a Fekete gyémántok, legutóbb pedig Mundruczó Kornél filmjében, a 2017-es Jupiter holdjában. Tagja a Magyar Művészeti Akadémiának is.

Több mint öt évtizedes munkásságát számos díjjal elismerték, 1970-ben és 1972-ben Jászai Mari-díjat kapott, 1980-ban érdemes művész lett, de Kossuth-díjjal, a Színikritikusok Díjával a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal és Prima Primissima díjjal is kitüntették. 1997-ben a Halhatatlanok Társulatának tagjává választották, 2010 óta pedig a Nemzet Színésze címe is birtokolja.

Videós összeállítás az 1500. Macskákról, melyben Haumann Péter utoljára állt színpadra:

 

Fejléckép: Haumann Péter (fotó: Kaszás Tamás / Fidelio)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Vizuál

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Egy történet, tizenhat variáció – különleges előadás a Pesti Vigadóban

Április 27-én a SZÓ • SZÍN • JÁTÉK sorozat következő előadásán az érdeklődők egy izgalmas, egyedülálló darabot láthatnak, Tóth Péter Stílusgyakorlatok című kabaré-operája új színeket és hangulatokat csempész a színházi élmények világába.
Zenés színház hír

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.
Zenés színház gyász

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
Zenés színház interjú

A maszk szabadsága – beszélgetés A cirkuszhercegnő három bonvivánjával

Hármas szereposztásban mutatta be februárban a Budapesti Operettszínház Kálmán Imre nagyoperettjét, a produkció legközelebb március végén lesz látható. Az előadásban a titokzatos artista, Mister X szerepét Sándor Péter, Laki Péter és Papp Balázs formálja meg.
Zenés színház interjú

„Benne van minden, ami egy nővel megtörténhet” – interjú David Yengibarian harmonikaművésszel

A Csokonai Nemzeti Színház Magyarországon elsőként mutatta be élőzenével, kőszínházi előadásként Astor Piazzolla María de Buenos Aires című tangóoperáját. A produkcióban fellép David Yengibarian örmény harmonikaművész, aki harminc éve él és alkot Magyarországon, és aki maga is Piazzolla szerelmese.