Több ezren követelték a Novoszibirszki Opera- és Balettszínház igazgatójának, Borisz Mezdricsnak a menesztését, miután az intézmény műsorra tűzte a Tannhäuser című operát.
Tyimofej Kuljabin rendezése napjainkba helyezi Wagner operájának a cselekményét, amelyben Tannhäuser egy rendező, aki filmet forgat a főhős, Jézus Krisztus erotikus kalandjairól a szerelem istennőjének barlangjában.
A tavaly decemberben bemutatott darab körül azután izzottak fel a kedélyek, hogy helyi egyházi vezetők a vallási szimbólumok nem rendeltetésszerű felhasználatával vádolták meg a teátrumot. Biztatásukra az ügyészség büntetőfeljelentést is tett az igazgató és a rendező ellen a vallásos érzelmek megsértése címén, de az alkotókat végül - március 10-én hozott határozatában - felmentette a bíróság bűncselekmény hiányára hivatkozva. Az operaház direktorát ennek ellenére azonnali hatállyal menesztette Vlagyimir Megyinszkij kulturális miniszter.
Az Oroszországban 2013 óta akár börtönbüntetés is kiszabható arra, akit a bíróság szerint megsérti mások vallásos érzelmeit. A törvénymódosításra azután került sor, hogy 2012-ben hasonó vádakkal két év kényszermunkára ítélték a Pussy Riot tagjait, akik moszkvai Megváltó Krisztus-székesegyház ikonosztáza előtt könyörögtek Vlagyimir Putyin orosz elnök leváltásáért.
A menesztett direktort Vlagyimir Kehman, a szentpétervári Mihajlovszkij Színház igazgatója váltja, aki egyelőre mindkét tisztségét betölti. Mezdrics 2001-től 2008-ig, majd 2011-től vezette a novoszibirszki operaházat.
Richard Wagner művének eredeti változatában a hős, Tannhäuser önként vállalja a fogságot Vénusz istennőnél, mielőtt a pápánál keresne megváltást szexuális kicsapongásaira.