Claude-Michel Schönberg Victor Hugo monumentális regénye nyomán született darabjának londoni ősbemutatóját harminc éve, 1985 őszén tartották, rá két esztendőre, 1987-ben pedig a Szegedi Szabadtéri Játékokon is bemutatták.
A harmincadik évfordulóra Szirtes Tamás teljesen új koncepciójú darabot álmodott a Dóm tér színpadára. A Jean Valjeant alakító Zöld Csaba szerint a rendező a zene minden egyes váltását kihasználja arra, hogy nyomatékosítsa a szereplő viszonyát, erősítse a gesztusokat.
Az előadás látványvilágát több szereplő is filmekéhez hasonlította. A Kentaur tervezte díszletekből hidak és csatornák, barikádok épülnek a színpadon, a történet pedig több tucat helyszínen zajlik. Sokszor és nagyon gyorsan változik a színpad képe, a Dóm téren folyó próbák fontos része a díszletek átalakításának gyakorlása.
A színészek klasszikus, a 19. századi viselet ihlette, Rományi Nóra tervezte ruhákat hordanak a színpadon. Egyes jelenetekben a színészeken kívül - Tihanyi Ákos koreográfus munkája nyomán - pedig mintegy félszáz táncos és statiszta mozog együtt.
Zöld Csaba elmondta, hogy a musicelekben gyönyörű slágerek vannak, melyekben ki-ki megmutathatja énektudását, A nyomorultak különlegessége azonban, hogy komoly színészi képességeket igényel a szereplőktől.
A Madách Színház először 1999-ben tűzte műsorára Szirtes Tamás rendezésébe darabot, akkor az egyik forradalmár szerepét Nagy Sándor alakította. A színész most Thénardier-t játssza, és mint elmondta, nagyon komoly kihívásnak tartja a szerepet, többek között azért, mert gyorsabb az előadás ritmusa, mint a tizenöt évvel ezelőtti produkciónál. Ugyanakkor örül a feladatnak, hiszen sokkal több színt lehet vinni egy negatív szereplő alakjába.