Zenés színház

Visszatér a Ring a Budapesti Wagner-napokra

2022.05.11. 09:00
Ajánlom
Tizennégy éve láthatta először egészében a Müpa közönsége a Budapesti Wagner-napok legnagyobb szabású produkcióját, de a Hartmut Schörghofer rendezte tetralógia sikere azóta is töretlen. Idén újra élőben is élvezhetjük az előadásokat.

A nibelung gyűrűje az európai kultúra egyik legmonumentálisabb műalkotása. A több mint tizenhat órányi zenét magában foglaló sorozat négyrészes: a rajnai sellők gyűrűjének elrablását feldolgozó előestéből, A Rajna kincséből, a Wagner legismertebb zenéit felvonultató Walkürből, a félelmet nem ismerő Wagner-hős önismereti utazásáról szóló, bölcselkedő Siegfriedből, valamint a világ pusztulását és az új kezdet lehetőségét egyaránt magában rejtő fináléból, Az istenek alkonyából áll.

A szereplők szenvedélye, a cselekmény sodrása hatalmába keríti a nézőt: a mítosz az istenek, óriások és törpék mellett a mai emberről is szó;

a játékos és félelmetes mese nemcsak egy képzeletbeli világot ábrázol, hanem a miénket is. Wagner „időtlen időkbe” helyezett történetei a 19. században keletkeztek, ám a gigantikus mű mintha fontos figyelmeztetés lenne a Föld lehetséges sorsáról vitázó emberiség számára: van-e még időnk arra, hogy visszaadjuk a gyűrűt a Rajna sellőinek?

A Müpa legendás Ringje június 9–12., valamint június 16–19. között négy egymást követő estén látható; az elsőrangú közreműködő-gárda soraiban olyan neves szólistákat találhatunk, mint Karine Babajanyan, Sorin Coliban, Daniel Brenna, Albert Dohmen, Cornel Frey, Walter Fink, Christian Franz, Tomasz Konieczny, Petra Lang, Pasztircsák Polina, Jochen Schmeckenbecher, Schöck Atala, Egils Silins, Szemerédy Károly, Stefan Vinke és Nadine Weissmann.

A Budapesti Wagner-napok idei különlegessége, hogy Iréne Theorin és Catherine Foster személyében korunk világhírű Brünnhildéi közül ketten is tiszteletüket teszik a Müpa színpadán.

A Ring-előadásokon a fesztivál művészeti vezetője, Fischer Ádám karmester irányítja a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát és Énekkarát. Ahogy a korábbi fesztiválok idején hagyománnyá vált, az előadások és a felvonások kezdetére ezúttal is a zenekar rézfúvós muzsikusai által megszólaltatott fanfár hívja fel a figyelmet.

Budapesti_Wagner-napok_fanfar_2019_c_Nagy_Attila_Mupa-163321.jpg

Budapesti Wagner-napok (Fotó/Forrás: Nagy Attila / Müpa)

A Budapesti Wagner-napok hagyománya, hogy – állandó csemegeként – szólóestet is hallhat a közönség: ezúttal René Pape dalestjét, aki Wagner korának repertoárjából válogat június 13-án. A fesztivál június 22-én, a Wagner leggyakrabban játszott színpadi művei, a „bayreuthi tíz” előtt keletkezett Rienzi koncertszerű előadásával zárul.

Az életmű különleges kincsét – amely a francia nagyopera keretei között, de már a Wagner érett szerzői hangját sejtető stílusban szólal meg – a Müpa nem először mutatja be a Wagner-napokon.

Az előadáson a Nemzeti Filharmonikus Zenekart és Énekkart a kiváló német operadirigens, Marc Albrecht vezényli, az opera főbb szerepeit Günther Groissböck, Sara Jakubiak, Láng Dorottya és Stefan Vinke énekli.

A fesztivál koncepcióját megalkotó Fischer Ádám művészeti vezető és karmester elgondolása szerint a Wagner-napok „legfontosabb célkitűzése olyan előadói stílust kiépíteni, amely megfelel Wagner eredeti elképzeléseinek.

Számára a drámai kifejezés, az intenzív szövegejtés volt a legfontosabb; a Sprechgesanggal (énekbeszéd) és a Gesamtkunstwerkkel, a szöveg, a zene és a színpadi cselekmény összművészeti egységével új műfajt teremtett.

Arra törekszünk, hogy előadásaink minél inkább megfeleljenek Wagner víziójának.”

A Müpa a Budapesti Wagner-napok alatt a látható és hallható élmény mellett kulináris élvezeteket is kínál a vendégeinek. A Bohém étterem és P’Art kávézó az előadások egyórás szüneteiben vacsorával várja a nézőket, akiknek arra is lehetőségük lesz, hogy az intézmény és a mecseknádasdi Karl Mikrosörfőzde partnerségének köszönhetően a Ring négy szereplője – Wotan, Sieglinde, Mime és Gutrune – által inspirált ízvilágú kézműves söröket megkóstolják. Az épület bejáratánál különleges installáció fogadja majd a látogatókat.

Budapesti Wagner-napok
2022. június 9–22., Müpa

Művészeti vezető: Fischer Ádám

Részletes program ide kattintva érhető el.

Fejléckép: Budapesti Wagner-napok (fotó/forrás: Posztós János / Müpa)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Leszámolás a paraszti kultúrával – megnéztük az év egyik legszebb filmjét

A Parasztok című filmet látni olyan, mintha végigjárnánk egy hatalmas múzeumot, és hosszasan elidőznénk valamennyi műalkotás előtt – szellemileg megterhelő, mégis eksztatikus művészi élményt jelent.
Klasszikus

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Vizuál

Elhunyt Andresz Kati

A színházi munkái mellett szinkronszerepeiről is híres színésznőt, akinek különleges hangja számos filmet tett emlékezetessé, hatvannyolc éves korában érte a halál.
Klasszikus

Ragyogó sötétségem – beszélgetés Érdi Tamással

Érdi Tamás zongoraművész december 17-én a Benczúr Házban ad ünnepre hangoló koncertet, az Egész nap karácsony rendezvény záróakkordjaként.
Könyv

Vámos Miklós: Remek megragadása annak, mi is a szépirodalom

Vámos Miklós ebben a hónapban is megmondja, mit érdemes elolvasni. Állandó rovatában ezúttal Sasha Marianna Salzmann Az emberben legyen szép minden című kötetével foglalkozik.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zenés színház ajánló

Presser Gábor és Sztevanovity Dusán dalaival érkezik a Pinokkió a Vígszínházba

A padlás óta először dolgozott együtt zenés előadáson a két alkotó. A Keresztes Tamás rendezésében készült produkciót december 9-én és 10-én mutatják be. Az alkotók az eredeti Collodi-regényre támaszkodtak.
Zenés színház interjú

A negyedik te magad légy! – Pacsay Attila zeneszerző az Artabanról

Különleges, az érzékszerveinkkel játszó előadásnak ad otthont decemberben az Eiffel Műhelyház: Pacsay Attila zenéjével és Almási-Tóth András szövegével jön létre az új magyar kamarazene-ciklus. Az Artaban című darabról a zeneszerzőt faggattuk.
Zenés színház hír

Negyven százalékkal csökkenti kórusa létszámát a Bayreuthi Ünnepi Játékok

A neves Wagner-fesztivál anyagi nehézségekkel indokolta, hogy százharmincnégy fős énekkarát mindössze nyolcvan főre csökkenti. A Német Opera- és Táncegyüttesek Szövetsége azt javasolta az Ünnepi Játékok vezetőségének, fontolják meg a döntést.
Zenés színház ajánló

Eötvös Péter-ősbemutatóra készül az Opera

A zeneszerző Krasznahorkai László Az ellenállás melankóliája című regényéből írt Valuska címmel operát, amelyet december 2-án mutat be a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza.
Zenés színház kritika

A nevetés védelme – Ligeti-bemutató Bécsben

A Ligeti-évforduló alkalmából újabb darabbal gyarapodott a magyar művek (egyébként nem túl nagy) száma a nemzetközi operarepertoáron. A Le Grand Macabre november 17-i előadásán jártunk.