A zenés utazás már július 3-án, a Shakespeare Fesztiválon elkezdődik az Ahogy teccikkel, az Ahogy tetszik továbbgondolásával. A „nemtagédiában” 30 fiatal színészhallgató merül el Shakespeare világában, dalban és rapben beszélve el a jól ismert történetet. A zenei betéteket Beck Zoltán, a 30Y frontembere írta, az előadás rendezője Halasi Dániel.
Aki pedig valódi koncerthangulatra vágyik, másnap a Kamarateremben meghallgathatja Cári Tibor zenekarát, a CT projectet.
Az együttes ezúttal Shakespeare szonettjeihez és drámai szövegeihez nyúlt, a mai zene világába emelve a klasszikus sorokat.
A zongorista-zeneszerzőhöz az esten két színész, Vajda Boróka és Kiss Attila csatlakozik.
A közönségnek a Shakespeare Fesztivál lezárultával sem kell lemondania zenés történelmi művekről, a Gyulai Várszínház Tószínpadára ugyanis új magyar musical érkezik a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház jóvoltából. Szemenyei János, Mikó Csaba és Závada Péter Jules Verne klasszikusából, a Sándor Mátyásból készített feldolgozást, amely Léner András rendezésében kerül színre, címszerepét pedig Őze Áron játssza.
A július 8-i várszínpadi klasszikus zenei koncert fellépői egyenesen Svájcból érkeznek a városba, a briliáns hegedűjátékáról ismert Alexandre Dubach, a cselló mestere, Jürg Eichenberger és a gyulai születésű, de Svájcban élő Áchim Erzsébet többek között Haydn, Schubert, Kreisler, Mendelssohn, Paganini és Sarasate műveiből válogat.
A ’80-as évek hangulatát idézi meg július 12-én a Cervinus Teátrum a Hotel Menthollal, amely a Hungária együttes dalaira építve meséli el egy testvérpár, Frufru és Zsilett túlontúl valóságos álmát. Miközben az álomban megjelenő Mike a Hotel Mentholba csábítja Frufruékat, az egész világ – és a nézőtér – táncra perdül. A végén pedig nem marad más, csak a jókedv, szerelem, zene, rocky, rumba, csacsacsa, a csinos lányok és remek ritmusok, na meg a pepita napszemüveg, hajlakk és az elmaradhatatlan rágógumi.
Egészen más miliőt teremt az ExperiDance produkciója, az Omega slágerein alapuló Gyöngyhajú lány balladája, amely igazi tündérmesét varázsol a színpadra, „felnőtt köntösbe” bújtatva.
A július 15-én látható produkciót 2006-ban mutatták be a RaM Colosseum színpadán, azóta pedig az ország számos színpadát meghódította. Ezúttal a Tószínpadon csendül fel a 21 Omega-dal, öt szólista és 24 táncos tolmácsolásában.
Bár nem kifejezetten zenei program, az Ereim végei mégis nagyon szorosan kötődik a zenéhez, hiszen a Trianon 101. évfordulójára írt táncdráma Kacsó Hanga Borbála és Szabó Dániel drámai dallamaira építkezik. Az előadást ifj. Vidnyánszky Attila jegyzi, aki Janovics Jenő megrendítő naplójegyzeteire támaszkodva teszi fel a kérdést: tudjuk-e derűvel, párbeszédre és tettre készen újragondolni ezt az örökséget.
Másnap, július 18-án ismét egy ifj. Vidnyánszky Attila-rendezést láthat a közönség, amely Csoóri Sándor műveit dolgozza fel Vecsei H. Miklós közreműködésével, Párbeszéd, sötétben címmel. A koncert-színházi előadáson Vecsei H. Miklós partnerei olyan elismert zenészek lesznek, mint Kiss Flóra, Mihalik Ábel, Novai Gábor és Frimmel Jakab.
A komolyzene kedvelői sem maradnak programok nélkül a Gyulai Várszínházban.
Donizetti Szerelmi bájital című vígoperája, melyet a Magyar Állami Operaház játszik július 21-én a vár előtti téren, akár felvezetője is lehetne a Halmos Béla Népzenei és Világzenei Fesztiválnak.
A szemle felvonultatja a hazai zenei élet legjelentősebb művészeit, ráadásul első koncertje máris a műfaji sokszínűséget hirdeti: egy színpadon találkoznak a jazz, a rock és a klasszikus zene képviselői. A Rendhagyó Prímástalálkozó csapata már a nemzetközi szakma figyelmét is felkeltette, első albumával 2010-ben felkerült a brit Songlines magazin Top of the World listájára, 2011-ben pedig munkásságát Fonogram-díjjal jutalmazták.
Július 23-án a Platon Karataev feat. Vecsei H. Miklós és ifj. Vidnyánszky Attila lép színpadra. A Tolsztoj karakteréről elnevezett együttes tavalyi lemezével ellépett az addig rá jellemző stílustól, és zenéjével egy grandiózusabb hangzásvilágot szeretne megteremteni. A csapat számai a folyamatos „énkeresésről” és megkérdőjelezésről szólnak, a zenészek a dallamokon keresztül a létezés miértjére keresik a választ.
Július 24-én és 25-én a bluesé a főszerep Gyulán, a Bluestone & the Horn Section mellett a városba érkezik a Halper-Hendrix Experiment, ami ezúttal vendégművésszel, az amerikai Ric Toldonnal zenél együtt, a Tátrai Tibor és a Borsodi Blue Collective, valamint a Rost Andrea feat. Hot Jazz Band.
Augusztusban is folytatódnak a zenei kalandozások, ezúttal a legkisebbeket is megszólítja a Gyulai Várszínház. 2-án az Aradi Kamaraszínház A kolozsvári bíró című zenés mesejátéka lesz látható, a társulat Mátyás király népszerű történetét mondja el az érdeklődő gyerekseregnek.
Az aradiak a felnőttekre is gondolnak, a Móricz Zsigmond három egyfelvonásosát magába foglaló A Zördög pajzán komédia élőzenével, tánccal és vigassággal, melyben közreműködik a Juhász Zenekar és a Tabán Táncegyüttes.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház is tiszteletét teszi idén nyáron Gyulán, Sheldon Harnick, Jerry Bock és Joseph Stein klasszikusával, a Hegedűs a háztetőnnel a Tószínpadon.
Az 1964-ben bemutatott musical Magyarországon is nagy sikerrel örvend, az 1900-as évek elején játszódó történet alapeszméi – a hagyománytisztelet, szeretet és elfogadás – ugyanis a mai világban is fontosak és érvényesek.
Ahogyan a Bódi Attila regényéből írt Lázadni veletek akartam eszméje is, amely Cári Tibor zenéjén keresztül idézi meg a Ceauşescu-diktatúra utolsó éveit az Erdélyi Héten, augusztus 6-án. A történet szerint három érettségi előtt álló fiú rendszerellenes tevékenységbe kezd, és bár motivációik eltérnek, a kezdeti sikerek mámorítóan hatnak rájuk. Csak harminc évvel később látják meg tetteik valódi következményeit.
Augusztus 8-án aztán Cári Tibor ismét kilép az általa megzenésített előadások árnyékából és önálló esttel jelentkezik a Kamarateremben. Sebestyén Abával létrehozott Kór-Társak zenekaruk elsősorban erdélyi kortárs költők műveit dolgozza fel.
A Szabó Magda Hét is részben a zenés művekre épít: augusztus 16-án az írónő önéletrajzi ihletésű műveiből összeállított Agyigó látható, amely Czeizel Gábor rendezésében, Nagyváradi Erzsébet közreműködésével kerül színre. A színpadi esthez Vasicsek János írt új dalokat, melyek a szerző gitárkíséretével szólalnak meg.
Mintha a gyerekprogramok keretbe foglalnák az augusztust, az évad zenés programjai egy mesejátékkal érnek véget, augusztus 18-án a Nagyváradi Szigligeti Színház hozza el Tündér Lala történetét, aki – bárki megmondhatja – a legrakoncátlanabb gyerek egész Tündérországban. Most viszont ő teremtheti meg a békét, ugyanis emberszíve révén csak neki van meg az a képessége, hogy a varázsló cselszövéseit megállítsa.
A Gyulai Várszínház teljes nyári programja az alábbi oldalon érhető el.
Fejléckép forrása: Gyulai Várszínház / Facebook
Támogatott tartalom.