Valér

A Határon Túli Magyar Színházak Fesztiváljának díjazottjai

2008.06.29. 00:00

Programkereső

Véget ért Kisvárdán a Határon Túli Magyar Színházak XX. Fesztiválja. A díjakat és elismeréseket ünnepélyes gála keretében adták át.
ff3b918f-e1ab-4eec-8241-9dcc0b7d49bb

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium Életmű-díját VARSÁNYI MARI, a komáromi Jókai Színház színművésznője és több évtizedes színházi munkássága elismeréseképpen PARÁSZKA MIKÓS rendező, a csíkszeredai Csíki Játékszín igazgatója kapta.

A fesztivál díjait az Alföldi Róbert, Eszenyi Enikő, Horváth Péter, Nánay Isván, Sáry László összetételű szakmai zsűri döntései alapján osztották ki.

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium díját az expresszív, egyéni színházi világlátáson alapuló kiváló előadás, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház YVONNE, BURGUNDI HERCEGNŐ című produkciója nyerte el. (Rendező: Bocsárdi László).

A Szülőföld Alap díját a magas színvonalú társulati munkáért, a remek színészi alakításokért, valamint Kovács Márton invenciózus zenéjéért a komáromi Jókai Színház A BOR című előadása nyerte el. (Rendező: Bezerédi Zoltán).

A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza által felajánlott legjobb zenés, szórakoztató előadás díját a Szabadkai Népszínház SZOMORÚ VASÁRNAP című előadása nyerte el. (Rendező: Kovács Frigyes).

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye díját a színészlét vallomáserejű, kirobbanó energiájú megfogalmazásáért a beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház LILIOMFI című előadása nyerte el. (Rendező: Vidnyánszky Attila).

Kisvárda város díját a magas színvonalú rendező és színészi munka elismeréséül a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának NŐ A MÚLTBÓL című előadása nyerte el. (Rendező: Harsányi Zsolt).

A Duna Televízió különdíját, egy portréfilmet a televízió "Kézjegy" című műsorában: a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Yvonne, burgundi hercegnő című előadásában nyújtott alakításáért NEMES LEVENTE nyerte el.

A legígéretesebb fiatal színész számára alapított Teplánszky Kati-díjat a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Világtalanok és a Figaro házassága című előadásokban nyújtott alakításaiért ANTAL D. CSABA nyerte el.

A Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza által felajánlott egyéni díjak:

- TOMPA KLÁRA, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház Yerma és a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem Akadémiai Műhelye Nóra című előadásában nyújtott alakításáért,

- RÁCZ JÓZSEF, a beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház Liliomfi című előadásában nyújtott alakításáért,

- PÁLFFY TIBOR, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Yvonne, burgundi hercegnő című előadásában nyújtott alakításért,

- MÁTRAY LÁSZLÓ, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron SzZínház Yvonne, burgundi hercegnő című előadásában nyújtott alakításért,

- KICSID GIZELLA, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Yvonne, burgundi hercegnő című előadásában nyújtott alakításért,

- BEREKMÉRI KATALIN, a marosvásárhelyi Nemzeti Színhá Tompa Miklós Társulatának Nő a múltból című előadásban nyújtott alakításáért.

Dr. Oláh Albert, Kisvárda város polgármesterének díja: ÁBRAHÁM IRÉN és BANKA LÍVIA, az Újvidéki Színház Bernarda Alba háza című előadásban nyújtott alakításáért.

Kisvárda város Közönségdíja: a beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház LILIOMFI című előadása; egyéni közönségdíj: FARAGÓ EDIT, a Kicsik és polgárok, valamint a Bernarda Alba háza című előadásokban nyújott kiváló alakításáéért.

A Kisvárdai Lapok szerkesztőségének KisLap-díja: PÁLFI ERVIN, a Szomorú vasárnap című előadásban nyújtott alakításért.

Alföldi Róbert, a Nemzeti Színház július 1-jén hivatalba lépő igazgatója a 2008/2009-es évad végén létrehozandó, a Határon Túli Magyar Színházak 21. Fesztiválján bemutatandó,majd a 2009/2010-es évadban a határon túli magyar teátrumokat végigjáró prüdukcióhoz a következő színművészeket kérte fel: Ferenci Attila, Rácz József (beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház); Antal D. Csaba, Bálint Éva, Barabás Árpád (gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház); Berekméri Katalin (Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata); Kicsid Gizella, Mátray László, Pálffy Tibor, Váta Loránd (sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház); Béres Márta (szabadkai Kosztolányi Dezső Színház); G. Erdélyi Hermina (Szabadkai Népszínház), Elor Emina (Újvidéki Színház).