Zöldhullám

Felavatták Csapody Vera portréját a Füvészkertnél

2024.06.06. 13:50
Ajánlom
Az ELTE Füvészkert bejáratánál június 3-án felavatott interaktív köztéri műalkotás egy polihisztor értelmiségi nő kivételes életútja előtt tiszteleg. Csapody Vera tanári pályája és botanikai munkássága is rendkívüli. Ő volt az első nő, aki matematika–fizika tanári diplomát szerzett 1913-ban. Pedagógusként egyéni oktatási módszerek alkalmazásával ért el kiváló eredményeket, a hazai és a nemzetközi növényvilág megörökítésének egyedülálló mestere pedig szabadidejében lett.

Tudós, tanár, ápoló és zsidómentő 

Csapody Vera 1913-ban a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem matematika–fizika szakán szerzett diplomát, a nők közül elsőként. Az egyetemen szintén egyedüli nőként fizikusként kezdett kutatói pályát, de édesapja halála miatt el kellett tartania magát és a testvéreit, ezért hamar munkába kellett állnia. Harminc éven át a Sacré Coeur Sophianum katolikus leánygimnázium matematika- és fizikatanára, az utolsó tíz évben az igazgatója volt, az iskolák államosításáig. 

A háború alatt önkéntes ápolóként is dolgozott, és a leánygimnáziumban üldözött zsidókat bújtatott. 1950-től a Természettudományi Múzeum Növénytárának alkalmazás nélküli dolgozója, majd muzeológusa, később tudományos főmunkatársa lett 1966-os nyugdíjba vonulásáig.

CsapodyVerakozterimualkotas1-134505.jpg

Csapody Verát ábrázoló köztéri műalkotás (Fotó/Forrás: Telenkó Zsombor / Józsefvárosi Önkormányzat)

A magyar botanikai tudomány kiválósága, hobbiból

Több mint három évtizedes tanári pályafutása alatt jelentős eredményeket ért el a matematika és a fizika oktatásában.

A tanítás mellett szabadidejében kezdett vadvirágok, mezei növények rajzolásával foglalkozni.

Később botanikából doktori fokozatot szerzett a szegedi Magyar Királyi Ferenc József Tudományegyetemen (ma Szegedi Tudományegyetem).

Rajztehetségét hamar felismerték, és könyvillusztrátorként kezdték foglalkoztatni. Jávorka Sándor Kossuth-díjas botanikussal negyven éven át dolgoztak együtt. Számos tanulmányban és könyvben jelentek meg munkáik. Ezek közül az egyik legnépszerűbb az Erdők-mezők virágai című művük, a legfontosabb pedig A magyar flóra képekben. Iconographia Florae Hungaricae, amely a Magyarországon élő több mint négyezer növényfajt gyűjti össze. A Simon Tiborral készített Kis növényhatározó is számos kiadást ért meg, és az 1972 és 1996 között megjelent természetrajzi ismeretterjesztő könyvsorozat, a Búvár zsebkönyvek növénytani köteteit is Csapody Vera illusztrálta.

Több ezer munka hatvan év alatt 

Hat évtizedes munkássága során hatalmas mennyiségű, tudományos igényű növényrajzot készített.

Közel tizenkétezer akvarellje nem csupán Magyarországon, hanem az egész Kárpát-medencéből gyűjtött növényeket ábrázol lenyűgöző pontossággal,

így Csapody Vera neve a nemzetközi botanikában is ismert lett.

Mnkáival a könyveken kívül a Magyar Természettudományi Múzeumban találkozhatunk. Az intézmény növényakvarell-gyűjteményének nagy része Csapody-illusztráció, és a múzeum őrzi Magyarország első és egyetlen csíranövény-gyűjteményét is, amely az 1968-ban németül megjelent csíranövény-határozóhoz (Keimlingsbestimmungbuch der Dikotyledonen) készült, és amihez Csapody Vera tizenkét éven át gyűjtötte az anyagot.

CsapodyVerakozterimualkotas2-134505.jpg

A növényillusztrációkat egy nagyító segítségével alaposabban is megnézhetjük (Fotó/Forrás: Telenkó Zsombor / Józsefvárosi Önkormányzat)

Több mint ezer képből álló, interaktív műalkotás

Az 1890-ben született Csapody Vera, a növényvilág tudományos ábrázolásának művésze élete legnagyobb részében a VIII. kerületi Baross utca 4. szám alatt élt és alkotott, ezért tevékenységének emléket állító köztéri műalkotás elkészítésére két évvel ezelőtt nyílt pályázatot írt ki a Józsefvárosi Önkormányzat.

Az ötletpályázaton Kálmán Mátyás és Czingáli Zoltán közös koncepciója nyert, amely egy Csapody Verát ábrázoló, lenyűgöző részletességű növényillusztrációkból álló mozaikkép. A műalkotás aktívan kommunikál a nézőkkel.

A képkeret oldalán két tárcsa segítségével egy nagyítót lehet mozgatni a mozaikkép felületén mechanikus eszközökkel, így közelebbről meg lehet figyelni a festmények részleteit,

és fel lehet fedezni a növények szépségét, sokszínűségét. 

„A munka megvalósítása fél évig tartott. Végignéztem tizenkétezer képet, ebből választottam ki ezerhatszáz rajzot, amelyeket a Magyar Természettudományi Múzeum jóvoltából felhasználhattam az installációhoz” – mondta el az ünnepélyes átadón Kálmán Mátyás médiaművész. Alkotótársa, Czingáli Zoltán a szerkezet mechanikai megálmodója volt, és a fényekért is ő felelt. Az alkotópáros olyan fényművészeti projektekben vett részt, mint a Fénydóm és az INOTA Fesztivál fényinstallációi.

Fejléckép: Csapody Verát ábrázoló köztéri műalkotás (fotó/forrás: Telenkó Zsombor / Józsefvárosi Önkormányzat)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Zöldhullám magazin

KÉP-regény: Vihar a Tátrában

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy tragikus esetet idéz fel, amelynek nagy szerepe volt abban, hogy fényképezőgépével a klímaváltozást akarja megörökíteni.
Zöldhullám magazin

KÉP-regény: Fecskék

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal az elmúlt napok fecskementő akciói kapcsán mesélte el, hogyan sikerült lefényképeznie egy repülő madarat.
Zöldhullám interjú

Üstdob a Galya-tetőn – interjú Haris László fotóművésszel

A fenntartható emberi lét a természettel harmóniában képzelhető csak el. A szemléletváltáshoz hozzájárulhat a Muzsikál az erdő című rendezvénysorozat 2024. évi fotópályázata is. A zsűri elnökével, Haris László fotóművésszel beszélgettünk.
Zöldhullám magazin

KÉP-regény: Turbulesszencia

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a közelmúltbeli eseményekre reflektál, amelyek során egy-egy turbulenciába kerülő repülőgép utasai sérültek meg.
Zöldhullám hír

Felavatták Csapody Vera portréját a Füvészkertnél

Az ELTE Füvészkert bejáratánál június 3-án felavatott interaktív köztéri műalkotás egy polihisztor értelmiségi nő kivételes életútja előtt tiszteleg. Csapody Vera tanári pályája és botanikai munkássága is rendkívüli.